• Mateusz Morawiecki
  Brytyjski "Financial Times", nazywa Mateusza Morawieckiego "modernizatorem", którego zadaniem będzie poprawa relacji kraju z UE. Według BBC będzie się on musiał skupić także na kwestiach gospodarczych. "Wola złagodzenia wizerunku Polski na arenie międzynarodowej" to z kolei ocena dziennika "Le Monde".
 • Strasburg: Parlament Europejski
  Komisja Wenecka przyjęła w piątek na sesji plenarnej dwie opinie na temat ustaw i projektów ustaw dotyczących reformy sądownictwa w Polsce. Według Komisji zmiany stanowią "poważne zagrożenie" dla sądownictwa.
 • Piotr Dunin-Wąsowicz, fot. Darek Golik
  Ludzie wolą czytać nie Nahacza, a Twardocha, Żulczyka czy Miłoszewskiego, czyli ludzi sukcesu. Oni ładnie się ubierają, są eleganccy, mają pieniądze - mówi w rozmowie z Robertem Mazurkiem, Paweł Dunin-Wąsowicz – pisarz, publicysta i krytyk literacki. Redaktor naczelny miesięcznika „Lampa”, założyciel wydawnictwa Lampa i Iskra Boża.
 • Henryk Wujec, fot. Maksymilian Rigamonti
  Ja byłem można powiedzieć, że kuroniowy. Do tej pory uważam, i to nie jest zbyt popularne, że Kuroń jest naszym Piłsudskim, to znaczy bez Kuronia by tej całej wolności nie było. Natomiast Bronek Komorowski był macierewiczowy, był blisko związany z Antkiem Macierewiczem - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti, Henryk Wujec, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego w latach 2010–2015, poseł, działacz opozycji.
 • Hanna Gronkiewicz-Waltz
  Mam się unieść honorem i ustąpić? Moim obowiązkiem jest wyjaśnienie spraw reprywatyzacyjnych - mówi z rozmowie z DGP Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
 • Andrzej Krajewski
  Niech stanie się Twitter – rzekł Bóg. Ale z wypowiedziami na nie więcej niż 140 znaków – zaznaczył Szatan, co od razu zapachniało siarką. Wprawdzie Stwórca podniósł ostatnio limit do 280 znaków, lecz trudno uznać tę zmianę za zbawienną. Na pewno nie gwarantuje ona poprawy losu korzystającej z Twittera elicie ludzkości ani reszcie, która aktywnie czyta wpisy elity, ani trollom, ani nawet rosyjskim botom. Każdy z tych bytów dokłada wysiłków na drodze do wspólnego piekła. A wszystko przez to, że tzw. liderów opinii nowatorskie medium społecznościowe skusiło wyzwaniem niemającym precedensu w dziejach.
 • Józef Stalin i Nikita Chruszczow. Zdjęcie z 1936 roku
  W sowieckim systemie badań naukowych było miejsce dla kilku geniuszy. Lecz dominowali ignoranci i szaleńcy.
 • Marsz Niepodległości z 2016 roku
  Inicjatywy, aby blokować marsze narodowców, zawsze uznawałem za głęboko pomylone. Po pierwsze – manifestanci, nawet niesympatyczni, którym próbuje się odbierać wolność legalnej demonstracji, stają się siłą rzeczy symbolem wolności obywatelskich. Po drugie – w działaniu politycznym dobrze jest najpierw leczyć choroby większe, potem mniejsze.
 • Łukasz Bąk
  Dostałem najnowsze statystyki dotyczące sprzedaży nowych samochodów, z których wynika, że w pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych przez Polaków marek są aż trzej producenci klasy premium. To nie żart.
 • Rafał Woś
  Miłość bywa ślepa. Zwłaszcza pierwsza miłość. Jak się ma lat kilkanaście, można się zakochać w każdym. Zwłaszcza jeśli ten ktoś okaże nam odrobinę sympatii. Ale potem się dorasta i rozsądniej lokuje się uczucia. Jednak nasi politycy tego nie potrafią. Co widać na przykładzie kultu Margaret Thatcher i Ronalda Reagana. Rządzące (zwłaszcza lokalnie) pokolenie pięćdziesięciolatków pcha na piedestały socjalną oszustkę i agresywnego brutala.