• Mateusz Morawiecki
  Niektóre są bardziej neutralne, ale niektóre, to pożal się Boże z ich neutralnością - takie słowa na temat mediów opozycyjnych padły z ust premiera Mateusza Morawieckiego w środę w Bystrzycy Kłodzkiej. Słowa premiera skomentował na swoim Facebooku aktor Maciej Stuhr.
 • Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie
  Raczej pozytywizm, niż romantyzm. Prędzej Żeromski, niż Mickiewicz. Wiersz? To by oznaczało rewolucję - przyglądamy się tematom maturalnym na egzaminie pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym i typujemy autorów, których dzieła mogą stać się tematem wypracowań.
 • Daniel Olbrychski i Małgorzata Braunek w filmie "Potop Redivivus"
  Ponowna premiera zremasterowanego i skróconego "Potopu" Jerzego Hoffmana jest dla polskiego kina zawstydzająca. Oto bowiem superprodukcja z lat 70. XX wieku jawi się jako realizatorski majstersztyk, który efektami pirotechnicznymi i swoją epickością potrafi przyćmić niejeden współczesny film korzystający z dobrodziejstw efektów komputerowych.
 • Małgorzata Braunek (1947 – 2014)
  Małgorzata Braunek przegrała z chorobą nowotworową. Słynna Oleńka z "Potopu" odeszła 23 czerwca 2014 roku, ale zdążyła pożegnać się ze swoimi fanami i tym światem... Półtorej godziny po informacji o śmierci aktorki, na jej profilu ukazał się wzruszający tekst: – Wejdę w stan śmierci spokojnie i bez bólu, łącząc się z Wielkim Umysłem, Pustką, Bogiem chrześcijan i Żydów, i muzułmanów albo Oceanem i znowu stanę na jego brzegu oniemiała z zachwytu nad jego bezkresną nieskończonością. Małgorzata Braunek. "Jabłoń w ogrodzie..."
 • Małgorzata Braunek odeszła...
  Zmarła Małgorzata Braunek, niezapomniana Oleńka z "Potopu" Jerzego Hoffmana. Była jedną z najbardziej znanych polskich artystek przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Przegrała z nowotworem. Miała 67 lat. W tak smutnym czasie, przypominamy najważniejsze role znakomitej aktorki...
 • Małgorzata Braunek przegrała walkę z nowotworem
  Małgorzata Braunek zmarła po ciężkiej chorobie. Znakomita aktorka miała 67 lat.
 • "Potop" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, a może "Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego - to lektury najczęściej wskazywane przez maturzystów jako egzaminacyjne pewniaki. Oto przegląd typowań.
 • Na maturze 2014 z języka polskiego będzie Mickiewicz - do takiego wniosku można dojść, analizując tematy maturalne z poprzednich lat. Romantyzm, a w szczególności twórczość naszego narodowego wieszcza jest bez dwóch zdań faworyzowana przez CKE. A rok temu jej zabrakło. Mało prawdopodobne zaś, by pojawiło się któreś z dzieł Stefana Żeromskiego - jego powieści maturzyści analizowali dwa ostatnie lata z rzędu.
 • Na maturze będzie romantyzm - do takiego wniosku można dojść, analizując tematy egzaminów z języka polskiego, które pojawiały się od 2005 roku. Z ośmiu sesji egzaminacyjnych tylko na dwóch nie było dzieł autorów tworzących w tej epoce. A prawdziwym rekordzistą jest Adam Mickiewicz.
 • Młoda Polska, "Jądro ciemności", "Wesele", a może znów "Lalka"? Te lektury przewijają się najczęściej w rozważaniach maturzystów, którzy próbują odgadnąć tematy maturalne na jutrzejszym egzaminie z polskiego.