Zobacz wszystkie tematy

Artykuły na temat “powstanie listopadowe”

2012-11-29

Prezydent: Cechy powstańców potrzebne są także teraz

W rocznicę powstania listopadowego na dziedzińcu Belwederu pojawili się podchorążowie. Prezydent mówił im, że powinni naśladować swych poprzedników z XIX wieku, bo takie cechy jak gorące serca, czy niezgoda na niewolę są potrzebne także i dziś.

2012-06-09

Polacy wywołali powstanie. Watykan je potępił

Polacy wywołali powstanie. Watykan je potępił

Dziś mija okrągła rocznica haniebnego aktu Watykanu. 180 lat temu Grzegorz XVI potępił powstanie listopadowe. Papież stanowczo wezwał Polaków byli posłuszni władzy cara i "kochali, szanowali go i życzyli mu zdrowia". Polski Kościół tymczasem tłumaczy postępowanie papieża.

2012-04-11

O tym, jak Polska wyprzedziła Europę. Powtarzamy historię

O tym, jak Polska wyprzedziła Europę. Powtarzamy historię

W 1848 roku Europę ogarnęło narodowe przebudzenie - we Francji, w krajach niemieckich, włoskich i wielu innych wybuchały rewolucje i powstania. Polacy te wydarzenia wyprzedzili. O tym, co działo się po powstaniu listopadowym, w kolejnej odsłonie powtórki z historii, przygotowanej przez ekspertów serwisu Maturowo.edu.pl.

2011-03-07

Emilia Plater jak Joanna d'Arc. Tylko polska czy litewska?

W litewskim parlamencie powstała propozycja ogłoszenia bieżącego roku Rokiem Emilii Plater i powstania listopadowego. Projekt uchwały w tej sprawie zgłosił przewodniczący sejmowego komitetu spraw zagranicznych, poseł Emanuelis Zingeris.