• Wcześniak w inkubatorze
  Jak lekarze przygotowują się do operowania wcześniaków?
 • Wcześniak w inkubatorze
  Aby lepiej chronić zdrowie polskich wcześniaków, trzeba rozszerzyć program profilaktyki zakażeń wirusem RS na dzieci urodzone między 28. a 32. tygodniem ciąży – przekonują eksperci na kilka dni przed Światowym Dniem Wcześniaka, który przypada 17 listopada.
 • Wcześniak w inkubatorze
  Jakie czynniki powodują przedwczesny poród? Jakie problemy zdrowotne miewają wcześniaki? I czego najbardziej obawiają się rodzice wcześniaków?
 • Poród
  Kobieta, która straciła dziecko, nie powinna przebywać w sali razem z innymi ciężarnymi lub kobietami, które urodziły zdrowe dzieci - to jeden z zapisów standardów opieki okołoporodowej w sytuacji niepowodzeń położniczych, które weszły w życie 1 czerwca.
 • Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie
  Prokuratura wszczęła śledztwo ws. śmierci dziecka, do której doszło w warszawskim szpitalu po przedwcześnie wywołanym porodzie. Był on spowodowany ciężkim uszkodzeniem płodu.
 • Wcześniak
  Retinopatia wcześniacza to jedno z tych schorzeń, które wynikają z niedojrzałości organizmu maluchów urodzonych przed terminem. Jak pokazują badania, w następstwie tej choroby straciło wzrok 11,47% dzieci spośród zarejestrowanych w Polskim Związku Niewidomych. W skali globalnej odsetek ten wynosi 6-18%. Najskuteczniejszym narzędziem profilaktyki rozwoju retinopatii wśród wcześniaków są badania przesiewowe. Nie mniej ważne jest wdrażanie działań zmniejszających ryzyko przedwczesnego porodu oraz właściwa opieka perinatalna.
 • Wizyta u lekarza
  Przyczyną ponad 60 proc. poronień samoistnych są wady chromosomowe zarodka lub płodu. By minimalizować ryzyko utraty ciąży u pacjentek, niezbędne są czułe narzędzia diagnostyczne, umożliwiające trafne rozpoznanie problemu. Metody wykorzystywane do tej pory do analizy materiału z poronienia cechowały liczne ograniczenia. Jak twierdzą eksperci, zastosowanie innowacyjnej technologii sekwencjonowania DNA następnej generacji, pozwala uzyskać wiele cennych informacji z trudnych do badania tkanek.
 • Kobieta w ciąży
  Powikłania w ciąży są spowodowane wcześniejszymi problemami zdrowotnymi kobiety lub wynikają z samego przebiegu ciąży. Nie wszystkie nieprawidłowości muszą świadczyć o realnym zagrożeniu dla zdrowia matki i dziecka, jednak żadnej z nich nie można bagatelizować. Baczna obserwacja organizmu i znajomość objawów sugerujących poważne zaburzenia pozwalają znacznie ograniczyć ryzyko przedwczesnego porodu oraz innych komplikacji.
 • Przedwcześnie rodzą się często dzieci z ciąż mnogich
  W Polsce rodzi się przedwcześnie blisko 7 procent dzieci. Medycyna pozwala ratować coraz mniejsze wcześniaki, ale wymaga to dobrych specjalistów, sprzętu i pieniędzy. Dziś przypada Światowy Dzień Wcześniaka. Przy tej okazji warto mówić o przyczynach przedwczesnych narodzin dziecka.
 • Co warto jeść w ciaży?
  Czosnek na początku ciąży, rodzynki - pod koniec. To, zdaniem szwedzkich naukowców, najlepszy sposób na zmniejszenie ryzyka przedwczesnego porodu.