• Łukasz Święcicki, fot. Darek Golik2
  Robiliśmy eksperymenty i badaliśmy odczuwanie zapachów i smaków u ludzi z depresją i zdrowych. Okazało się, że osoby z depresją wyczuwały zapachy nawet w mniejszym stężeniu niż zdrowi, ale nawet najmilsze nie poprawiały im samopoczucia - mówi Robertowi Mazurkowi psychiatra Łukasz Święcicki.
 • Dziecko płacze
  Brak lekarzy psychiatrów, niedoszacowanie świadczeń, kolejki do specjalistów – na te problemy w opiece psychiatrycznej wskazał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, który w poniedziałek spotkał się z dyrekcją szpitala neuropsychiatrycznego w Lublinie.
 • Bartosz Łoza, fot. Maksymilian Rigamonti
  Przez wiele lat Polska stosowała jedną strategię: pracuj, aż się przewrócisz. Już wiadomo, że pracować więcej, bardziej, dłużej się nie da. Szybciej biegać z taczką nie będziemy. Nie ma rezerw. Ku refleksji warto przypomnieć, że najmniej pracują Niemcy i Holendrzy. Jesteśmy więc w fazie słabo uświadamianego kryzysu społecznego - mówi psychiatra Bartosz Łoza w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
 • szpital
  Pewnie każdemu z państwa nieraz zdarzyło się pomyśleć, że świat zwariował. Że rządzą nami ludzie niespełna rozumu. Rozróżnienie normalne/nienormalne wydaje się nieodłącznie związane z formowaniem się społeczeństw, a to, co uznawane jest za „normalne”, dużo mówi o ich tożsamości.
 • Wizyta u psychiatry
  Opieka psychiatryczna w Polsce wymaga reformy; skala potrzeb jest olbrzymia, a nierozwiązane problemy generują poważne skutki zarówno dla konkretnych osób i ich bliskich jak również dla budżetu państwa – wskazywano w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
 • SZPITAL BABIŃSKIEGO W KRAKOWIE. WYREMONTOWANY BUDYNEK PSYCHIATRII
  Pacjenci mogą dochodzić do zdrowia w o wiele lepszych warunkach niż do tej pory. Wyremontowany zabytkowy budynek szpitala imienia Józefa Babińskiego w Krakowie doczekał się nowego wyposażenia i teraz bardziej przypomina pensjonat lub sanatorium niż typową placówkę medyczną. Dyrektor szpitala Stanisław Kracik nie kryje zadowolenia...
 • Mira Suchodolska
  Rok temu pisałam w tym miejscu komentarz o polskiej psychiatrii i prawdę mówiąc, mogłabym go przekleić dziś, nie zmieniając słowa. Bo też prawie nic się nie zmieniło. Ta dziedzina medyczna nadal jest traktowana przez rządzących niczym niekochany bękart, któremu każe się spać w komórce i daje do jedzenia suchy chleb z wodą, kiedy reszta może liczyć na smalec i od święta trochę dżemu.
 • Agresywne dzieci
  Lawinowo przybywa przedszkolaków pod opieką psychiatrów. Lęki, nadpobudliwość i agresja to główne problemy, z którymi trafiają do lekarzy.
 • Dziecko
  "Czasem dzieci przejawiają różne zachowania agresywne, nie zawsze z łamaniem prawa, a mogą zagrażać samemu sobie lub otoczeniu. To też może być wskazaniem do przyjęcia, choć nie została stwierdzona choroba psychiczna" - wyjaśnia w rozmowie z dziennik.pl prof. Małgorzata Janas-Kozik, konsultant krajowa do spraw dzieci i młodzieży.
 • Mężczyzna planuje popełnić samobójstwo
  Około stu tysięcy osób zagrożonych jest w Polsce samobójstwem. - To ludzie pozostawieni bez pomocy - mówi profesor Bartosz Łoza, kierownik kliniki psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W Polsce nie ma ani jednego ośrodka psychiatrycznej interwencji kryzysowej, gdzie mogliby oni lub ich rodziny szukać pomocy. Nie ma też ani jednego oddziału leczenia depresji.