• O przestrzeganie zasad dotyczących informowania o aktach samobójczych - zaapelowali psychiatrzy i eksperci. Tragiczne próby pozbawienia się życia i samobójstwa nie powinny być wykorzystywane jako argument w dyspucie politycznej - podkreślili.
 • Zegar
  Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak zmiana czasu wpływa na stan zdrowia człowieka; wyniki badań wykluczają się - powiedziała dr n. med. Dorota Wołyńczyk-Gmaj, psychiatra, specjalista ds. zaburzeń snu. Jednak skoro są w tej sprawie wątpliwości, chyba nie warto ryzykować - dodała.
 • Zamyślona kobieta
  Krótkie i szare dni, deszcz i mała ilość słońca sprzyjają pojawieniu się jesiennej chandry. Objawia się ona zmęczeniem, poczuciem przygnębienia, rozdrażnieniem i złym samopoczuciem.
 • Przewlekła choroba psychiczna schizofrenia
  Zdrowie jest ważne – coraz chętniej wykonujemy regularnie badania, chodzimy na wizyty do specjalistów. Gdy mamy problemy ze wzrokiem – idziemy do lekarza okulisty, gdy bolą plecy zapisujemy się do fizjoterapeuty. O zdrowiu lubimy też rozmawiać – w pracy czy na spotkaniach z przyjaciółmi. Jest jeden wyjątek – zdrowie psychiczne.
 • Kobieta ma problem
  Na wypalenie zawodowe najbardziej narażeni są tzw. zawodowi pomagacze, czyli osoby stale udzielające pomocy innym, jak pracownicy medyczni oraz bliscy przewlekle chorych – alarmowali we wtorek eksperci podczas VI Warszawskiego Forum Psychiatrii Środowiskowej w Warszawie.
 • Uśmiechnięta kobieta
  Śmiech zwiększa odporność, dotlenia, dodaje energii, poprawia nastrój, rozładowuje stres, pomaga w walce z depresją; warto śmiać się na zdrowie - podkreślają lekarze z okazji Światowego Dnia Uśmiechu.
 • Smutna kobieta
  Właściwa reakcja i wsparcie w decyzji o rozpoczęciu profesjonalnego leczenia mogą być kluczowymi czynnikami decydującymi o wyjściu z depresji - przekonują specjaliści. Resort zdrowia rozpoczął kampanię skierowaną do bliskich osób zmagających się z tą chorobą.
 • Kobieta ma problem
  Krótkotrwały stres czasami bywa pożyteczny, za to ten długotrwały może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. W co się może przerodzić? Co pomaga go opanować?
 • strach
  Każdy z nas czasami odczuwa lęk i nie jest to przyjemne uczucie. Psychoterapeuta Robert Rutkowski wyjaśnił, dlaczego odczuwanie lęku może być przydatne. Gdzie kończy się ten zdrowy lęk, a zaczyna poważny problem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie?
 • Anoreksja
  Coraz więcej młodych Polaków cierpi na anoreksję, czyli jadłowstręt psychiczny. Szacuje się, że problem ten dotyczy już 2 proc. młodych dziewcząt, a nierzadko też chłopców. Do 20 proc. chorych na anoreksję podejmuje próby samobójcze.