• Jose Manuel Barroso
  Został wybrany na szefa Komisji Europejskiej głównie dlatego, że był najmniej kontrowersyjny i wyrazisty ze wszystkich kandydatów. I prawdę powiedziawszy, w 2004 roku mało kto – poza Portugalią – wiedział, kim jest Jose Manuel Barroso. Po 10 latach i dwóch kadencjach na fotelu szefa Komisji Europejskiej, Barroso kończy dzisiaj pracę w Brukseli. Zostanie zapamiętany jako ten, który kojarzy się z wielkim rozszerzeniem Unii Europejskiej.
 • Szwajcaria coraz dotkliwiej odczuwa skutki kryzysu gospodarczego w Unii Europejskiej. Drogi frank i mniejszy popyt na eksportowane towary powodują, że krajowi grozi recesja.
 • Mapa Europy
  Słaby odczyt wskaźnika PMI w strefie euro, w tym w Niemczech, oraz duże spadki na najważniejszych giełdach na kontynencie świadczą, że przedsiębiorcy i inwestorzy coraz bardziej obawiają się politycznego chaosu. Niestety będzie to miało także negatywne konsekwencje dla Polski.
 • Vaclav Klaus: Kryzys w Unii Europejskiej może wpędzić Czechy w recesję
  Nie spełniły się nierealne oczekiwania związane ze wstąpieniem do UE - oświadczył w niedzielę w orędziu noworocznym czeski prezydent Vaclav Klaus. Ostrzegł, że Czechy, zmierzające według niego w "umiarkowanie pozytywnym kierunku", też mogą popaść w recesję.
 • Europejski Bank Centralny
  "Kryzys zadłużenia nie wywoła głębokiej recesji w Europie, jak ta po upadku banku Lehman Brothers w 2008 r." - ocenił Manfred Jaeger-Ambrożewicz z Instytutu Niemieckiej Gospodarki w Kolonii.
 • Prof. Jones: Wszystkie oznaki wskazują na poważne problemy z europejskim systemem bankowym
  Światu zachodniemu grozi całkowite zahamowanie wzrostu gospodarczego z powodu kryzysu zadłużeniowego i bankowego w Europie - uważa profesor ekonomii ze Szkoły Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych (SAIS) Uniwersytetu Johna Hopkinsa, Erik Jones.