• Sewastopol, Krym
  Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) oskarżyła w środę Ukrainę o zbrojne wtargnięcie w weekend na Krym, w wyniku czego zginął żołnierz i pracownik FSB. Informacjom FSB zaprzecza Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
 • Węgiel
  Rosja wstrzymała dostawy węgla na Ukrainę. Może to być odpowiedź na przerwy w dostarczaniu ukraińskiej energii elektrycznej na okupowany przez Rosję Krym.
 • Port w Sewastopolu
  Grupa uczniów, którzy zwyciężyli w konkursie wiedzy o rosyjskiej literaturze w nagrodę pojechała na Krym. Instytucja, która wyjazd zorganizowała zapewnia, że wycieczka nie ma nic wspólnego z polityką, a młodzieży nie grożą sankcje karne za wyjazd na okupowany półwysep bez zgody Kijowa.
 • Flaga Krymu
  Krymska Polonia pod rosyjską jurysdykcją. Niektóre organizacje zawiesiły swoją działalność, a inne zarejestrowały się zgodnie z prawem obowiązującym w Rosji.
 • Flaga Ukrainy
  Ukraińska Rada Najwyższa jednostronnie odwołała pięć porozumień z Rosją dotyczących współpracy w sferze wojskowej. Znacznie utrudni to Moskwie utrzymywanie baz wojskowych w Naddniestrzu - separatystycznej republice będącej formalnie częścią Mołdawii. Stacjonuje tam około dwóch tysięcy rosyjskich żołnierzy. Jedna czwarta z nich należy do tak zwanych "sił pokojowych".
 • Władimir Putin
  Rosja zrobi wszystko w obronie swoich interesów - to słowa prezydenta Władimira Putina. Padają one w filmie poświęconym 15. rocznicy jego rządów. Film zatytułowany "Prezydent" pokazano na kanale telewizyjnym "Rossija-1". Pierwsi mogli go zobaczyć mieszkańcy Dalekiego Wschodu Rosji. W europejskiej części kraju na ekranach pojawi się wieczorem.
 • Władimir Putin
  Rosja nie chce wojny z Ukrainą. Zapewnił o tym prezydent Władimir Putin w wywiadzie dla pierwszego programu rosyjskiej telewizji państwowej. "Taki apokaliptyczny scenariusz nie jest raczej możliwy i mam nadzieję, że do czegoś takiego nigdy nie dojdzie" - oświadczył gospodarz Kremla.
 • Kantor w Rosji
  W tym tygodniu mają wejść w życie kolejne sankcje, które uderzą w Moskwę.
 • Ruchem bezwizowym od 28 kwietnia cieszą się już Mołdawianie, którzy w niedzielę wybiorą nowy parlament
  Wiele wskazuje na to, że Władimir Putin z podpisaniem układu o rozejmie w Zagłębiu Donieckim nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wojna jest wciąż realna, a wskazuje na nią kilka wydarzeń, do jakich doszło w ostatnim czasie. Nie wszystkie są związane z wojskiem, nie wszystkie także dotyczą bezpośrednio Ukrainy. Dopiero zebrane w całość tworzą obraz czającej się na horyzoncie wojny.
 • Władimir Putin
  Rosja nie jest dla nikogo zagrożeniem i nie będzie się wdawała w geopolityczne intrygi - mówił Władimir Putin w Soczi podczas narady ws. rozbudowy sił zbrojnych Rosji.