• Rzeźba
  - Gdyby Grek wylądował na naszych ulicach, to uznałby nas za bezwstydników - uważa pisarz i historyk Adam Węgłowski.
 • Tablica z czasów Justyniana I Wielkiego odkryta w Jerozolimie
  Każdy archeolog marzy o znalezieniu podczas pracy jakiejś inskrypcji - powiedział kierownik wykopalisk w pobliżu Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie, gdzie odsłonięto świetnie zachowaną mozaikową posadzkę z połowy VI w. z napisem z czasów cesarza Justyniana.
 • Współcześni starożytni Rzymianie
  "Arde Lucus" - to nazwa święta, które rozpoczęło się w Lugo, na zachodzie Hiszpanii. Mieszkańcy miasta do jutra będą nosić stroje z czasów Cesarstwa Rzymskiego, a wiele placów i zakątków udekorowano zgodnie z kanonami sprzed ponad 2 tysięcy lat.
 • Rzymscy legioniści w Koloseum
  W Rzymie, gdzie panują blisko 40-stopniowe upały, najbardziej gorąco jest pod Koloseum. Na oczach turystów dochodzi tam do bójek i awantur, wywoływanych przez pozujących do zdjęć "centurionów", których bezskutecznie próbują usunąć stamtąd władze miejskie.
 • Rzymscy legści (zdjęcie ilustracyjne)
  "Rzymski weekend" odbędzie się w najbliższą sobotę i niedzielę w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie). Życie Rzymian i ludów barbarzyńskich przedstawią liczące ponad 50 osób grupy rekonstrukcyjne.
 • Naukowcy badający bójki Asterixa i Obelixa doliczyli się 390 poważnych uszkodzeń głowy
  704 ofiary uszkodzeń mózgu, w większości mężczyźni. Wszyscy odnieśli te poważne obrażenia po kontakcie z Asterixem i Obelixem - podsumowują naukowcy.