• I prezes SN Małgorzata Gersdorf
  I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf poinformowała w piątek, że podjęła decyzję o zwołaniu posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa na 27 kwietnia. Jak powiedziała, to posiedzenie będzie poświęcone tylko wybraniu nowego przewodniczącego Rady.
 • Frans Timmermans
  W odpowiedzi na list szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans wskazuje na podstawy prawne oceny zgodności wprowadzanych w Polsce reform sądownictwa z przepisami unijnymi. Dodaje, że sądy krajowe w zakresie, w jakim stosują prawo UE, są częścią systemu unijnego.
 • Najpierw Trybunał Konstytucyjny, później Krajowa Rada Sądownictwa, teraz Sąd Najwyższy. Sprawującym władzę nie można odmówić jednego: konsekwencji. Czy jest w tym coś więcej? Jak choćby prawdziwa wizja wymiaru sprawiedliwości, a zatem jakiś pełny, idealny jego obraz, który ma być urzeczywistniany? I o którym moglibyśmy (moglibyśmy?) rzeczowo, a nie tylko emocjonalnie rozmawiać w nadziei, że jedni drugich chcą wysłuchać?
 • Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł na Kongresie Prawników Polskich
  "Niezależny sąd ma być wolny od politycznych nacisków, ale też od korporacyjnych interesów środowiska" - mówił do uczestników Kongresu Prawników Polskich wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Sala żywiołowo reagowała na te słowa - było i buczenie, i oklaski. Część prawników opuściła salę. Wiceminister Warchoł ogłosił również, że w przyszłym tygodniu resort sprawiedliwości zgłosi poprawkę do ustawy o KRS. Według niej kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa będą mogły zgłaszać środowiska prawnicze.
 • Zbigniew Ziobro
  Proponowane przez nas zmiany są zgodne z konstytucją; ci którzy mówią inaczej bronią swych przywilejów - mówił w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pytany o stanowiska Krajowej Rady Sądownictwa i zgromadzeń sędziowskich o projekcie ustawy o KRS.
 • Waldemar Żurek
  Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko ws. projektu noweli ustawy o KRS autorstwa resortu sprawiedliwości; wskazaliśmy na szereg punktów, które powodują, że projekt ten jest niezgodny z konstytucją - poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik prasowy KRS sędzia Waldemar Żurek.
 • Prezydent Andrzej Duda
  Przyszłość europejskiego wymiaru sprawiedliwości ma ogromne znaczenie w dzisiejszej Europie, dotykanej niebezpieczeństwami i kryzysami - podkreślił prezydent Andrzej Duda, który w czwartek spotkał się z przedstawicielami Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ).