• Temida
  Z każdym rokiem konserwujemy XIX-wieczny świat sądownictwa wzorowanego od strony administracyjnej na sądach byłych zaborców. Tracimy szansę na to, aby nasze sądownictwo było najnowocześniejsze, a co za tym idzie, najszybsze, najtańsze i popełniające najmniej błędów - mówi m.in. Bartosz Pilitowski.
 • Sędziowie
  Sędziowie biją na alarm. "Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. (…) Na wszystkich prawnikach spoczywa obowiązek podtrzymywania, albo może już ratowania demokratycznego państwa prawnego" - mówi prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Podczas debaty w Katowicach sędziowie przypominali, że to konstytucja jest źródłem praw i wolności, a na jej straży powinni stać sędziowie, nie politycy.
 • Prezes PiS Jarosław Kaczyński
  Nie zrobił nic niedopuszczalnego - powiedział Jarosław Kaczyński, pytany o wiceszefa MS Patryka Jakiego, który złożył wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi prowadzącej jego sprawę. "Mam nadzieję, że już niedługo przystąpimy do generalnej reformy sądownictwa" - wskazał szef PiS.
 • Konferencja "Granice niezawisłości sędziów i niezależności sądów?"
  Sędziowie są zaniepokojeni możliwością zmian w sądownictwie. Uczestnicy odbywającej się w Warszawie konferencji "Granice niezawisłości sędziów i niezależności sądów?" uważają, że kierunek zmian zapowiadanych przez władzę wykonawczą może zagrażać niezawisłości sędziowskiej. Przedstawiciel rządu odpowiadał na to, że konieczne są mechanizmy kontrolne gwarantujące równowagę między władzą sądowniczą a wykonawczą.
 • "Nieraz słyszałam, że dla mojego dobra powinnam się ukorzyć. Że i tak mam szczęście, iż jestem, gdzie jestem, bo mam złe pochodzenie. Sama wiedza i wykształcenie to za mało". Oto historia Anny, która postanowiła zostać sędzią, ale sądownictwo chciało inaczej.
 • Skarb Państwa płaci oszkodowania za przewlekłe procesy
  Skarżenie się na przewlekłość postępowań zaczyna przynosić rezultaty. W ubiegłym roku Skarb Państwa musiał wypłacić odszkodowania ponad 1,7 tys. obywateli.
 • Trudno sobie wyobrazić coś bardziej sprzecznego ze statusem sędziego i w ogóle z zasadą odrębności władzy sądowniczej od pozostałych władz, jak praca sędziego w ministerstwie, czyli pod kontrolą polityków.
 • Sędziowie sądów powszechnych, by pozostać w zgodzie z zasadą niezawisłości, muszą się wykazać odwagą cywilną - uważa pierwszy prezes Sądu Najwyższego. Stanisław Dąbrowski w rozmowie z "Super Expressem" naszkicował niewesoły obraz polskiego wymiaru sprawiedliwości.
 • Sąd dyscyplinarny zgodził się na aresztowanie b. sędziego
  Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku (Pomorskie) zgodził się na aresztowanie sędziego w stanie spoczynku Marka W., oskarżonego o płatną protekcję - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik SA sędzia Roman Kowalkowski.