Wdrażanie zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, prowadzenie procedury praworządności przez Brukselę i wybory samorządowe na dokładkę to zapowiedź, że krajowe podziały będą się w przyszłym roku nadal pogłębiać.
Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w przyjętej uchwale wyraża "zdecydowany sprzeciw wobec zmian ustawy o KRS i ustawy o SN". Rada apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, aby nie dopuścił do wejścia w życie tych ustaw. Uchwałę opublikowano na stronie wydziału.
PiS dąży do powołania obsadzonej zaufanymi osobami izby dyscyplinarnej, która tylko formalnie będzie częścią SN. Stojącemu na jej czele prezesowi przyznana zostanie – kosztem I prezesa – ogromna władza.
To jeden z krytycznych momentów tej kadencji. Od rozstrzygnięcia sporu prezydenta Andrzeja Dudy z PiS w sprawie projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS zależą losy innych kluczowych dla tego ugrupowania projektów – dekoncentracji w mediach czy zmiany ordynacji wyborczej. To ich najbardziej obawia się opozycja.
Nie ma żadnego problemu w relacjach między prezydentem Andrzejem Dudą, a szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Zaznaczył, że polityka prezydenta "w większości sytuacji współgra z tym, co robi rząd, bo jest zbieżność przede wszystkim programów".
Zgromadzeni przed Sejmem demonstrowali przeciwko planowanym przez PiS
zmianom w sądownictwie. Obecni byli m.in. przedstawiciele PO,
Nowoczesnej, KOD, Partii Razem.
Bez niezależnego wymiaru sprawiedliwości nie istnieje państwo prawa; wzywamy parlamentarzystów i prezydenta do niedopuszczenia do wprowadzenia ustaw, które mogą na trwale pozbawić Polskę pozycji demokratycznego państwa prawa - napisało pięciu b. prezesów Trybunału Konstytucyjnego.