• Frans Timmermans
  W odpowiedzi na list szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans wskazuje na podstawy prawne oceny zgodności wprowadzanych w Polsce reform sądownictwa z przepisami unijnymi. Dodaje, że sądy krajowe w zakresie, w jakim stosują prawo UE, są częścią systemu unijnego.
 • Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski na pokładzie samolotu na terenie Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa Okęcie, przed wylotem do Kijowa.
  Szef MSZ Witold Waszczykowski zwrócił się w liście do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa o doprecyzowanie zaleceń Komisji Europejskiej z 26 lipca ws. praworządności. Prosi m.in. o wskazanie aktów, które są podstawą do oceny zgodności z prawem unijnym wprowadzanej w Polsce reformy sądownictwa.
 • Monika Olejnik
  "PiS dokonuje zamachu. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to zamach na interesy sądów, a nie na ich niezawisłość. Poważnie? To Sąd Najwyższy decyduje o ważności wyborów" - pisze Monika Olejnik w komentarzu w "Gazecie Wyborczej".
 • Najpierw Trybunał Konstytucyjny, później Krajowa Rada Sądownictwa, teraz Sąd Najwyższy. Sprawującym władzę nie można odmówić jednego: konsekwencji. Czy jest w tym coś więcej? Jak choćby prawdziwa wizja wymiaru sprawiedliwości, a zatem jakiś pełny, idealny jego obraz, który ma być urzeczywistniany? I o którym moglibyśmy (moglibyśmy?) rzeczowo, a nie tylko emocjonalnie rozmawiać w nadziei, że jedni drugich chcą wysłuchać?
 • Prokurator w sądzie
  Nie da się ich wprowadzić bez zmiany konstytucji – twierdzi resort sprawiedliwości. Można to zrobić, ale trzeba być przy tym bardzo ostrożnym – podpowiadają eksperci. 
 • Sąd
  Tak surowej, gruntownej i skutecznej weryfikacji jak sędziowie Sądu Najwyższego, prawdopodobnie nie przeszło na przełomie lat 80. i 90. żadne środowisko, żaden organ, ani żadna grupa zawodowa - napisał w piątkowym oświadczeniu przesłanym PAP rzecznik SN sędzia Dariusz Świecki.
 • Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości
  "Zasadniczo gotowy jest pakiet ustaw" reformujących wymiar sprawiedliwości, ale najpierw trzeba rozwiązać "problem TK" - stwierdził minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że Trybunał dążyłby do zablokowania reform.
 • Temida
  Wystarczy węgierskim modelem pomanipulować i już połowa Sadu Najwyższego idzie w stan spoczynku. Wtedy, aby obsadzać "swojakami", trzeba mieć uległą, spolegliwą, pełną chętnych do awansu Krajową Radę Sądownictwa. Może właśnie dlatego toczy się dzisiejsza batalia o KRS.
 • Autorzy rysunku: Mikołaj Majewski (6 lat) i Piotr Czerwonka (7 lat)
  Po wygranych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość podjęło się przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości. Reforma ta budzi jednak bardzo duże wątpliwości, które co raz częściej swoim zasięgiem wykraczają poza polska scenę polityczną i stają się przedmiotem dyskusji o zasięgu europejskim.
 • Nie jestem przeciwko sędziom. Doceniam ich robotę, uznaję ich niezawisłość. Jednak niezawisłość nie może oznaczać bezkarności. I tego, że będą robić wszystko, cokolwiek im wpadnie do głowy. Nawet wbrew prawu.