• Przewlekła choroba psychiczna schizofrenia
  Zdrowie jest ważne – coraz chętniej wykonujemy regularnie badania, chodzimy na wizyty do specjalistów. Gdy mamy problemy ze wzrokiem – idziemy do lekarza okulisty, gdy bolą plecy zapisujemy się do fizjoterapeuty. O zdrowiu lubimy też rozmawiać – w pracy czy na spotkaniach z przyjaciółmi. Jest jeden wyjątek – zdrowie psychiczne.
 • Starszy mężczyza pod opieką pielęgniarki
  Zaburzenia pamięci mogą być groźne nawet dla sprawnych i samodzielnych seniorów. W Polsce 20% zaginionych to osoby starsze i liczba ta wzrasta. Przyczynami są m.in. depresja i demencja. Jak najlepiej chronić bliskich?
 • Prześwietlenie mózgu
  Naukowcy z Politechniki Krakowskiej pracują nad stworzeniem nowych leków na depresję. Jak zapowiadają, związki, które opracowują, mogą być także skuteczne w leczeniu schizofrenii i choroby Alzheimera.
 • Krew
  Test wykrywający stres oksydacyjny może pomóc psychiatrom w szybszej diagnozie pacjentów.
 • Kobieta ma problem
  Różnego rodzaju zaburzenia psychiczne odczuwa każdego roku około 7,5 mln Polaków – poinformował na seminarium „Innowacje w psychiatrii” w Warszawie konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Filip Rybakowski.
 • Mężczyzna trzyma się za głowę
  Już niedługo w krajach UE dostępny będzie lek na schizofrenię w iniekcjach, który wystarczy podawać pacjentowi raz na trzy miesiące; to kolejna rewolucja w terapii tej choroby – mówili eksperci na spotkaniu prasowym w Warszawie.
 • Schizofrenia dotyka nawet 380 tys. Polaków
  Młodzi, bezrobotni, wykluczeni. To obraz chorych na schizofrenię. 85 proc. pacjentów z tą chorobą psychiczną traci pracę zawodową, ponad połowa jest na rencie i wymaga opieki.
 • Jak leczyć depresję?
  Internet czy aplikacje na smartfony mogą pomóc w walce z depresją i innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego. Będą o tym mówić eksperci z Europejskiego Towarzystwa Badań nad Interwencjami Internetowymi na dwudniowej konferencji rozpoczynającej się dziś na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
 • Jakie są objawy schizofrenii?
  Jest podstępna. I nie da się jej wyleczyć. Mowa o schizofrenii. Dziś, 13 września, "Dzień solidarności z osobami chorymi na schizofrenię". Warto dowiedzieć się, jak rozpoznać pierwsze zmiany zachowania i jak pomóc choremu.
 • Mózg
  Choroby mózgu - jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Z powodu starzenia się coraz więcej osób cierpi na chorobę Parkinsona, Alzheimera, padaczkę, udar, depresję, schizofrenię lub zaburzenia lękowe - przypominają eksperci z okazji obchodów Światowego Tygodnia Mózgu (od 16 do 22 marca).