• Starszy mężczyza pod opieką pielęgniarki
  Zaburzenia pamięci mogą być groźne nawet dla sprawnych i samodzielnych seniorów. W Polsce 20% zaginionych to osoby starsze i liczba ta wzrasta. Przyczynami są m.in. depresja i demencja. Jak najlepiej chronić bliskich?
 • Prześwietlenie mózgu
  Naukowcy z Politechniki Krakowskiej pracują nad stworzeniem nowych leków na depresję. Jak zapowiadają, związki, które opracowują, mogą być także skuteczne w leczeniu schizofrenii i choroby Alzheimera.
 • Krew
  Test wykrywający stres oksydacyjny może pomóc psychiatrom w szybszej diagnozie pacjentów.
 • Kobieta ma problem
  Różnego rodzaju zaburzenia psychiczne odczuwa każdego roku około 7,5 mln Polaków – poinformował na seminarium „Innowacje w psychiatrii” w Warszawie konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Filip Rybakowski.
 • Mężczyzna trzyma się za głowę
  Już niedługo w krajach UE dostępny będzie lek na schizofrenię w iniekcjach, który wystarczy podawać pacjentowi raz na trzy miesiące; to kolejna rewolucja w terapii tej choroby – mówili eksperci na spotkaniu prasowym w Warszawie.
 • Schizofrenia dotyka nawet 380 tys. Polaków
  Młodzi, bezrobotni, wykluczeni. To obraz chorych na schizofrenię. 85 proc. pacjentów z tą chorobą psychiczną traci pracę zawodową, ponad połowa jest na rencie i wymaga opieki.
 • Jak leczyć depresję?
  Internet czy aplikacje na smartfony mogą pomóc w walce z depresją i innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego. Będą o tym mówić eksperci z Europejskiego Towarzystwa Badań nad Interwencjami Internetowymi na dwudniowej konferencji rozpoczynającej się dziś na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
 • Jakie są objawy schizofrenii?
  Jest podstępna. I nie da się jej wyleczyć. Mowa o schizofrenii. Dziś, 13 września, "Dzień solidarności z osobami chorymi na schizofrenię". Warto dowiedzieć się, jak rozpoznać pierwsze zmiany zachowania i jak pomóc choremu.
 • Mózg
  Choroby mózgu - jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Z powodu starzenia się coraz więcej osób cierpi na chorobę Parkinsona, Alzheimera, padaczkę, udar, depresję, schizofrenię lub zaburzenia lękowe - przypominają eksperci z okazji obchodów Światowego Tygodnia Mózgu (od 16 do 22 marca).
 • Polskie pieniądze - stuzłotówki
  Czy pieniądze mogą uleczyć chorą duszę? Szwedzcy naukowcy odkryli, że pacjenci cierpiący na zaburzenia psychiczne czuli się dużo lepiej, gdy co miesiąc otrzymywali 500 koron, czyli równowartość niespełna 225 złotych, niż ci, którzy dostawali tylko lekarstwa.