• Kobieta zdjęła okulary
  Jest zdradliwa, bo rozwija się zwykle powoli i bezboleśnie, przez co łatwo ją zlekceważyć. W dodatku nieleczona może doprowadzić do znacznego pogorszenia wzroku. Nic więc dziwnego, że zaćma – bo o niej mowa – wzbudza strach. Tymczasem dziś nie trzeba jej się bać, bo medycyna pozwala szybko pokonać tę chorobę. Dzięki zaawansowanym technologicznie metodom nie tylko usuwa się kataraktę w zaledwie kwadrans, ale jednocześnie koryguje wady wzroku.
 • Mężczyzna trzyma okulary
  Rosnąca liczba osób z chorobami siatkówki wymaga zmian organizacyjnych, w tym przejęcia części rutynowych badań wzroku i doboru okularów przez optometrystów.
 • Jak dbać o wzrok?
  Krótkowzroczność staje się przypadłością cywilizacyjną, która dotyka coraz młodsze osoby. Przyczyn może być wiele - stan wzroku zależy m.in. od predyspozycji genetycznych, profilaktyki oczu oraz od rozwoju technologicznego. Istnieje kilka stopni krótkowzroczności, a pierwszym z nich jest tzw. krótkowzroczność szkolna.
 • Mężczyzna robi pompki
  Sport jest w modzie, coraz więcej osób uprawia jakąś dyscyplinę rekreacyjnie albo na granicy wyczynu. Jesienna aura nie sprzyja jednak aktywnościom outdoorowym. Podczas krótkich i ciemnych dni chętniej przenosimy się z ćwiczeniami do sal fitness, siłowni czy na basen. Problemem jednak może okazać się wada wzroku - kłopot, z którym boryka się już prawie połowa Polaków. Jak radzić sobie na treningach kiedy mamy wadę wzroku?
 • Dziecko u okulisty
  Jedną z najczęściej występujących wad wzroku, obok krótkowzroczności, jest dalekowzroczność. Dotyka ona już dzieci w wieku szkolnym.
 • Okulary
  Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wraz z wiekiem może pogorszyć się stan naszego zdrowia. Osoby dojrzałe znacznie częściej odwiedzają gabinety lekarskie. Część chorób jest poważnych, zmuszających do dłuższej wizyty w szpitalu, inne nie stanowią zagrożenia dla życia, ale utrudniają codzienne funkcjonowanie. Tak jest np. z pogorszeniem się wzroku.
 • Pogarsza się nasz wzrok. 135 milionów osób na świecie używa soczewek zamiast okularów
  Lekarze na całym świecie alarmują, że systematycznie pogarsza się nasz wzrok. To przede wszystkim efekt niezdrowych zachowań i przyzwyczajeń, np. długich godzin spędzanych przed komputerem. W krajach wschodniej Azji problem krótkowzroczności dotyka nawet 90 proc. dwudziestolatków. Coraz więcej osób zamienia też okulary na soczewki, które korygują problemy wzroku.
 • Zaćma może mieć charakter wrodzony
  Zaćma to dolegliwość, z którą zmaga się około 800 tys. Polaków. Nieleczona nie tylko powoduje dyskomfort objawiający się spadkiem widzenia, ale może nawet prowadzić do utraty wzroku. Na szczęście to schorzenie da się skutecznie leczyć operacyjnie.
 • Obowiązkowe badania okulistyczne przechodzą dzieci przedwcześnie urodzone lub z niską wagą urodzeniową
  Badania wzroku dzieci do szóstego roku życia zorganizuje w Kielcach fundacja Vega podczas akcji społecznej "Spójrz dziecku w oczy". Organizatorzy chcą przekonać rodziców, że czasem jedno badanie może ustrzec dzieci przed poważnymi chorobami oczu.