Senat przyjął w poniedziałek bez poprawek nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych, SN i KRS. Zmiany zakładają m.in. dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa sądu.
I prezes SN próbowała zatrzymać reformę; jej decyzja o zwołaniu posiedzenia KRS tego nie zmieni - uważa Stanisław Piotrowicz (PiS). Według Borysa Budki (PO) Małgorzata Gersdorf nie zmieniła oceny legalności składu KRS. Rozczarowana decyzją Gersdorf jest Kamila Gasiuk-Pihowicz (N).
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustaw: o ustroju sądów powszechnych, SN i o KRS autorstwa PiS. Zmiany zakładają m.in., że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady może zwołać najstarszy wiekiem członek KRS będący sędzią lub sędzią w stanie spoczynku.
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka debatuje we wtorek nad projektem nowelizacji nowej ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Oddalone zostały liczne wnioski opozycji zmierzające do przerwania lub przełożenia obrad oraz wniosek o odrzucenie projektu.
PiS przygotował projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - we wtorek trafił on do Sejmu. Jak poinformował Andrzej Matusiewicz (PiS) projekt dotyczy m.in. kwestii budżetu Izby Dyscyplinarnej SN i powoływania sędziów - członków tej Izby.
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf nie ma podstaw, by kontrolować działania Sejmu i dokonany wybór Krajowej Rady Sądownictwa - mówił w środę na konferencji prasowej w Warszawie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Proszę, by I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przestała się z nami bawić w kotka i myszkę; jeżeli ma zamiar zwołać pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, niech otwarcie powie, kiedy to zrobi - oświadczyła we wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Pomysły ministra skomentował już rzecznik SN.
Stanowisko I prezes Sądu
Najwyższego Małgorzaty Gersdorf ws. zwołania posiedzenia KRS nie ulega
zmianie - poinformował w środę PAP Krzysztof Michałowski z zespołu
prasowego SN. Wcześniej Gersdorf mówiła PAP, że posiedzenie KRS zwoła
"zgodnie z przepisami", a informacja o terminie "pojawi się w stosownym
czasie".
Sejm powołał wczoraj nową Krajową Radę Sądownictwa. Ale to nie koniec sporów. Rozdźwięk między opozycją i środowiskiem sędziowskim a PiS tylko się pogłębił.