• Szpital
  Wzrost nakładów na zdrowie przy jednoczesnym wzroście efektywności systemu; zmiany dotyczące wynagrodzeń, zakończenie projektów cyfryzacyjnych i zmodyfikowanie przepisów dot. przetargów medycznych - to niektóre oczekiwane przez ekspertów zmiany w systemie ochrony zdrowia w 2018 r.
 • Młody lekarz
  Rezydenci to lekarze, którzy nie są jeszcze specjalistami; są po egzaminie lekarskim i mogą leczyć, ale nie mają konkretnej specjalności. W Polsce jest ponad 16,8 tys. rezydentów; wśród nich najwięcej przyszłych specjalistów chorób wewnętrznych, pediatrów i anestezjologów.
 • Zatroskany mężczyzna u lekarza
  Ministerstwo zdrowia proponuje wprowadzenie nowej specjalizacji lekarskiej - endokrynologii ginekologicznej i andrologii. Zdaniem resortu szkolenie z andrologii, która zajmuje się męskim układem płciowym, jest ważne m.in. w związku z pogarszającą się płodnością.
 • Młody doktor
  W Polsce kształci się 16,2 tys. rezydentów na 71 specjalizacjach, z których najpopularniejsze to choroby wewnętrzne i pediatria - wynika z informacji przekazanych PAP przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Zdaniem samorządu lekarskiego kształcenie specjalizacyjne wymaga zmian.
 • Lekarz w fartuchu z różową wstążeczką
  Przywrócenie staży to dobry krok w systemie kształcenia młodych medyków. Ale żeby odebrać nagrodę w postaci wystarczającej liczby dobrze przygotowanych do pracy specjalistów, czeka nas długi marsz.
 • Młoda lekarka w maseczce
  Klanowość polskiego środowiska lekarskiego to tajemnica poliszynela. Młodzi medycy wskazują nepotyzm jako jedną z ważniejszych przyczyn zapaści systemu kształcenia. A jeśli go nie poprawimy, możemy się spodziewać katastrofy. Nie będzie miał nas kto leczyć.
 • Korytarz szpitalny
  Polsce grozi medyczna zapaść - ostrzegają samorządy lekarskie. Kolejki do gabinetów będą jeszcze dłuższe, bo część medyków już wyjechała na Zachód, wielu przechodzi na emeryturę, a młodzi nie garną się do zawodu.
 • Lekarzem zostaniesz po nowemu
  Likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu podyplomowego zakłada projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Został już skierowany do konsultacji społecznych.