• Czaszka kobiety-gigantki z Ostrowa Lednickiego
  Wszystkie osoby pochowane wokół gigantki ułożone zostały w osi wschód-zachód, w zgodzie z ówczesnymi wierzeniami. Natomiast ją złożono do grobu z głową skierowaną na zachód. Ten pochówek charakteryzuje zagadkowa niedbałość – przyznaje dr Magdalena Matczak, specjalistka od archeologii ciała i niepełnosprawności z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jakie tajemnice życia olbrzymki z Ostrowa Lednickiego udało jej się rozwikłać?
 • "Polski srebrny skarb" pokazany w Niemczech
  Ponad  tysiące srebrnych monet o wadze w sumie ponad 2 kilogramów. Najstarsza z czasów, gdy Mieszko I przyjął chrzest. Skarb odkryty nieopodal wzgórza zamkowego w Lubuszu można oglądać na wystawie w tym brandenburskim mieście.
 • Krzysztof Babiński, który odkrył pod Łomżą średniowieczne grodzisko sprzed 1000 lat
  Na co dzień tropi przestępców, po służbie zamienia się w tropiciela zagadek przeszłości. Krzysztof Babiński, policjant z Łomży, odkrył nieznany dotąd historykom i archeologom średniowieczny gród sprzed 1000 lat. Jakie tajemnice kryje to miejsce? Opowiada o tym w rozmowie z dziennik.pl.
 • Michał Piróg, Tomasz Adamek
  Tomasz Adamek, niegdyś ceniony za swoje osiągnięcia sportowe, dziś wzbudza wiele kontrowersji jako kandydat do Parlamentu Europejskiego. Zdaniem Michała Piróga, bokser nie nadaje się na europosła, ponieważ ma poglądy rodem ze średniowiecza.
 • Rycerz
  Na warszawskim Forcie Bema odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski w Pełnokontaktowych Walkach Rycerskich. Zaciętym zmaganiom rycerzy przyglądało się kilka tysięcy widzów.
 • Rycerz
  Elektryzujące i realistyczne - tak można określić walki rycerskie, które od niedawna są jedną z oficjalnych dyscyplin sportowych. Indywidualne pojedynki na miecze i walki drużynowe "5 na 5", to sportowe show w prawdziwie historycznej oprawie.
 • Gdzie mogą być ukryte szczątki średniowiecznej mistyczki, którą cenił i podziwiał papież Benedykt XVI? Jak zidentyfikowano trzech mistrzów krzyżackich pod posadzką katedry w Kwidzynie? Opowiada o tym w rozmowie z dziennikiem.pl archeolog Bogumił Wiśniewski, który prowadził poszukiwania w kościele.
 • Naukowcy badają szczątki ludzkie odkryte w centrum Londynu podczas budowy kolejowej linii średnicowej. Szkielety pochodzą z okresu tak zwanej Czarnej Śmierci, czyli wielkiej epidemii dżumy, która w połowie XIV wieku spustoszyła niemal całą Europę - z wyjątkiem Polski.
 • Gliniane naczynia
  Dziesięciogodzinne widowisko prezentujące średniowieczne metody wypalania ceramiki odbędzie się w niedzielę w Hucie Szklanej (Świętokrzyskie). W ziemnym palenisku wypalone zostaną wszystkie naczynia wykonane przez turystów odwiedzających latem Góry Świętokrzyskie.
 • Bochenki chleba
  Jeden z pierwszych zakładów zbiorowego żywienia w Europie znajdował się na zamku żupnym w Wieliczce. Tu od XIV do XVI wieku wydawano darmowe posiłki górnikom, urzędnikom i wozakom przyjeżdżającym po sól.