• Zbigniew Parafianowicz
  Odpowiedzialny za wstrzymanie prac ekshumacyjnych w Kostiuchnówce ukraiński urzędnik Swiatosław Szeremeta został wpisany przez Polskę do bazy danych SIS i tym samym objęty zakazem wjazdu na teren całej strefy Schengen. 18 listopada cofnięto go z punktu granicznego w Medyce, uznając za osobę niepożądaną. Władze konsularne Niemiec podważyły jednak decyzję Warszawy. Wczoraj Szeremeta, z wbitą w paszporcie wizą RFN, wylądował w Berlinie i tym samym bez problemu przekroczył granicę Unii Europejskiej.
 • Maria Szonert-Binienda
  Była konsul Maria Szonert-Binienda poinformowała PAP, że złożyła zawiadomienie do FBI ws. operacji specjalnej, która - jak podkreśla - została przeprowadzona przeciwko niej. Zaznaczyła, że m.in. zhakowano jej konto, rozprzestrzeniano zmanipulowane wpisy i zaatakowano pocztę elektroniczną.
 • Kibice Gamba Osaka
  Japoński klub piłkarski Gamba Osaka został ukarany grzywną w wysokości 2 mln jenów (około 12,4 tys. euro) za baner ze znakiem niemieckiej formacji nazistowskiej SS, jaki pojawił się na trybunach stadionu - poinformowała tamtejsza liga.
 • Basia Gajzler - zdjęcie wykonane w ramach badań rasowych w ośrodku Lebensborn / archiwum rodzinne Barbary Paciorkiewicz / zdjęcie z książki "Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci"
  "Grabież odbywała się w bardzo różnych sytuacjach. Oczywiście najłatwiej było przeczesywać sierocińce. Tam wpadali SSmani i wybierali dzieci które uznali za „wartościowe”. Te dzieci były następnie poddawane badaniom rasowym. Zdarzały się też przypadki, że dzieci były odbierane rodzinom zastępczym, a także biologicznym rodzicom". Anna Malinowska w książce "Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci" rozmawia z osobami, którym we wczesnym dzieciństwie Lebensborn próbował odebrać polską tożsamość, a następnie, w ramach "odnowienia krwi niemieckiej" oddał pod opiekę niemieckich rodzin. Co działo się z nimi po wojnie? Jak wyglądały metody Lebensbornu? Czy po powrocie do Polski zawsze czekali na nie kochający rodzice? Odpowiedzi na te pytania szukamy w rozmowie z autorką.
 • Hubert Zafke, 95-letni sanitariusz z Auschwitz-Birkenau
  Hubert Zafke, 95-letni sanitariusz z Auschwitz-Birkenau, stanął przed sądem w Neubrandenburgu. Mężczyzna oskarżony jest o współudział w zamordowaniu 3681 osób w obozie zagłady Auschwitz. Proces był już trzykrotnie przekładany na prośbę obrońcy byłego sanitariusza. Powodem był rzekomo zły stan zdrowia oskarżonego - podwyższone ciśnienie i myśli samobójcze.
 • Niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz
  Proces byłego esesmana, sanitariusza w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, rozpoczął się w poniedziałek w Neubrandenburgu na północnym wschodzie Niemiec. 95-letni Hubert Zafke przybył na salę rozpraw na wózku inwalidzkim.
 • Heinrich Himmler
  W Centralnym Archiwum Ministerstwa Obrony w Podolsku pod Moskwą znaleziono uważane za zaginione dzienniki szefa SS Heinricha Himmlera. Zapiski, datowane na lata 1938, 1943 i 1944, są przygotowane do publikacji z komentarzami historyków.
 • Prof. Witold Kieżun
  Jego uśmiechnięte zdjęcie ze zdobyczną bronią na piersiach jest jedną z ikon Powstania Warszawskiego. Ekonomista profesor Witold Kieżun, używający Armii Krajowej pseudonimu Wypad, wspomina walki sprzed 70 lat. Jednym z tragicznych momentów z jego wspomnień jest niemiecki atak, w którym nacierający zasłaniali się cywilami. Pędzili przed czołgami mężczyzn, kobiety... Relacja prof. Kieżuna znajduje się w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Godzina "W" na Krakowskim Przedmieściu
  O 17, w godz. "W", o której 72 lata temu wybuchło powstanie warszawskie w stolicy zabrzmiał dźwięk syren, w hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje, autobusy.
 • Powstanie Warszawskie
  Na Cmentarzu Powstańców Warszawy leży ponad 80 tys. cywilów - dzieci, kobiet, starców; to oni, choć bezbronni, byli najodważniejsi - mówi PAP Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek, uczestniczka Powstania Warszawskiego.