• Tornister szkolny
  Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak zaapelowała do rodziców i nauczycieli, by zwracali uwagę na ciężar plecaków dzieci. Małopolskie kuratorium oświaty zorganizowało jednocześnie w Krakowie akcję "Lekki tornister".
 • Tornister szkolny
  Jak dobrać odpowiedni plecak szkolny, aby był zdrowy dla kręgosłupa dziecka? Radzi dr Tomasz Rawo, ortopeda, traumatolog w Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizujący się w ortopedii dziecięcej.
 • Dziecko z plecakiem na kółkach
  Cena i atrakcyjny wygląd nie powinny być jedynymi wytycznymi, którymi kierują się rodzice przy wyborze tornistra szkolnego. Najistotniejszą rolę odgrywa przede wszystkim jego waga i konstrukcja. Zdaniem specjalistów z Amerykańskiej Akademii Pediatrii plecak z zawartością nie może ważyć więcej niż 10–20 proc. masy ciała dziecka. Tylna ścianka powinna być usztywniona, a szelki wzmocnione dodatkową warstwą materiału. Źle dobrany i przepełniony tornister obciąża kręgosłup i przyczynia się do rozwoju wad postawy. Cena i atrakcyjny wygląd nie powinny być jedynymi wytycznymi, którymi kierują się rodzice przy wyborze tornistra szkolnego. Najistotniejszą rolę odgrywa przede wszystkim jego waga i konstrukcja. Zdaniem specjalistów z Amerykańskiej Akademii Pediatrii plecak z zawartością nie może ważyć więcej niż 10–20 proc. masy ciała dziecka. Tylna ścianka powinna być usztywniona, a szelki wzmocnione dodatkową warstwą materiału. Źle dobrany i przepełniony tornister obciąża kręgosłup i przyczynia się do rozwoju wad postawy.
 • Forget me not / Skip hop
  Dzieci mają swoje wyobrażenie plecaka do szkoły. Najlepiej, by był fajnie ozdobiony. Powinien też być pojemny, by pomieścić nie tylko zeszyty, ale i niezbędne szpargały. Rodzice zaś troszczą się o to, by był przede wszystkim zdrowy dla pleców malca. Te racje można pogodzić.
 • Uczennica nad książkami
  Zdobywanie wiedzy ma być przyjemne i twórcze, a docieranie do źródeł informacji powinno dawać satysfakcję. Uczniowie jednej z radomskich szkół podstawowych zamiast z podręczników będą teraz korzystać z tabletów. Właśnie ruszył program pilotażowy eTornister.
 • Tornister
  Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Fundację Rosa wynika, że ponad 50 proc. dzieci z klas 1-3 ma zbyt ciężkie tornistry. Uczniowie noszą w nich nie tylko książki, lecz także zabawki, ciężkie termosy czy worki na WF. Przeciążone plecaki mogą prowadzić do skrzywienia kręgosłupa, zmniejszają pojemność płuc oraz powodują bóle pleców.
 • Dziecko
  Wybierając odpowiedni plecak dla dziecka, należy zwrócić uwagę na to, by był lekki, miał usztywniony tył i regulowane szelkami oraz by wykonano go z trwałych, najlepiej wodoodpornych materiałów. Waga plecaka dla dziecka uczącego się w podstawówce nie powinna przekraczać 1,5 kg.
 • Tornister
  Uczniowie szkół podstawowych noszą za ciężkie tornistry. Najczęściej problem dotyczy dzieci z klas od 1 do 3. Z badań przeprowadzonych przez Fundację Rosa wynika, że najwięcej rzeczy do plecaków wkładają pierwszoklasiści.
 • Dziecko
  Nowy rok szkolny już niebawem. Pora zatem rozpocząć przygotowania. Wybierając tornister dla dziecka rodzic powinien zadbać o to, by był on nie tylko ładny, lecz przede wszystkim komfortowy, praktyczny i zdrowy dla kręgosłupa. Na co zwracać uwagę podczas jego zakupu radzi doktor Rafał Mikusek, ortopeda traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED.
 • Ważne jest kupienie dobrego tornistra
  Zakupy do szkoły ruszyły pełną parą. Za tydzień rozpoczyna się rok szkolny. Główny Inspektor Sanitarny przypomina, jak ważne jest kupienie dobrego tornistra. Takiego, który sprzyja zachowaniu właściwej postawy i kształtowaniu się układu kostnego ucznia.