Moją najwyższą nieufność budzi fakt odwołania się do instytucji referendum w momencie, gdy prawo stało się maczugą dla niepokornych, maczugą polityczną – mówiła w Radiu ZET prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.
"Kaczyński trochę szedł za metodą Tuska, o którym mówiono, że wali prętem po kratach, żeby denerwować PiS" - z politologiem i historykiem Rafałem Matyją rozmawia w DGP Piotr Zaremba.
Raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ostro krytykuje działania TK po reformie sądownictwa. Z opracowania wyika, że w 2017 liczba rozpoznanych spraw była najniższa od 16 lat. Do tego obywatele kierują do sądu konstytucyjnego coraz mniej spraw.
Zapowiadane ogłoszenie wyroków TK nie unieważnia, nie osłabia i nie
usprawiedliwia naruszeń prawa w przeszłości. Delikty konstytucyjne
miały miejsce i żadne wybiegi legislacyjne stosowane post factum nie
umniejszają odpowiedzialności osób, które zdecydowały o odmowie.
"Pojawiła się szansa na wyjście z impasu, który jest zły dla Unii
Europejskiej i niewygodny dla Polski. W żadnym wypadku nie można mówić o
uginaniu się Warszawy pod jakąkolwiek presją. Istota reformy wymiaru
sprawiedliwości jest obroniona i umocniona. Tutaj nie ma zmian, a to
jest sensem naszej działalności, a nie wykłócanie się o rzeczy, które
mają charakter pomocniczy" – mówi gość Radia ZET Konrad Szymański,
pytany o wycofywanie się PiS z niektórych zapisów reformy sądownictwa.
PiS w kontaktach z UE doszedł do ściany, dlatego teraz proponuje zmiany w ustawach sądowych - powiedział w sobotę na konferencji prasowej w Izbicy Kujawskiej k. Włocławka prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że korekty są teraz "musztardą po obiedzie".
Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego zarządza ogłoszenie nieopublikowanych wyroków TK w terminie siedmiu dni od wejścia w życie nowelizacji - przewiduje projekt PiS dotyczący przepisów o TK. Jak podkreślono nowela powinna przyczynić się do "poprawy sytuacji Polski w sporze z KE".
Opublikowanie trzech dotychczas niepublikowanych orzeczeń wydanych z naruszeniem prawa przez TK przewiduje złożony w czwartek w Sejmie projekt PiS nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów - poinformował PAP poseł PiS Marek Ast.
Jeden z przepisów noweli ustawy o IPN, odnoszący się do czynów popełnionych za granicą, niezależnie od prawa obowiązującego w miejscu ich popełnienia, należy uznać za niekonstytucyjny - wskazano w stanowisku Prokuratora Generalnego dla Trybunału Konstytucyjnego.