• Pacjent w szpitalu
  Leczenie pacjentów w śpiączkach daje lepsze efekty u osób, które znalazły się w tym stanie z powodu urazu. Znacznie trudniej jest poprawić stan chorych, którzy są w śpiączce z powodu niedotlenienia mózgu - wynika z badań i obserwacji olsztyńskich naukowców.
 • Uraz nogi
  Odwodnienie, urazy, a także uczulenie od asfaltu zwane stopą pielgrzyma to przypadłości, które dotykają pielgrzymów. Do Częstochowy z całej Polski zmierzają dziesiątki tysięcy ludzi, by wziąć udział w obchodach Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny. Nad bezpieczeństwem pątników czuwają lekarze, którzy apelują, by zaopatrzyli się w butelki z wodą.
 • Dziecko w szpitalu
  Urazy i odwodnienia to dwa najczęstsze powody, z jakimi mali pacjenci trafiają na oddział ratunkowy w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD) – wskazuje placówka. Zdaniem lekarzy wiele z tych sytuacji jest możliwych do uniknięcia.
 • Zestresowane dziecko
  Czasem łatwiej zrzucić problem na złe duchy, niż przyznać, że się ma jakiś psychologiczny problem lub coś trudnego dzieje się w rodzinie - mówi psycholog dr Igor Pietkiewicz z Uniwersytetu SWPS, który bada zjawisko nagłych zmian zachowania i tożsamości przypisywanych opętaniu.
 • bandaż
  Na rany, urazy i złamania jesteśmy narażeni każdego dnia. Co robić, gdy ktoś z domowników się poparzy? Czy skaleczenie należy przemyć wodą z mydłem?
 • Okład, kompres
  Ratownik medyczny Ariel Szczotok opowiedział o leczniczych okładach. Kiedy stosuje się okład zimny? - Chłodzimy wszelkiego rodzaju urazy, redukujemy napięcie mięśniowe, redukujemy bóle - wyjaśnił. Na jakie dolegliwości pomaga ciepły okład?
 • Mężczyzna gra w tenisa
  Tenis to najpopularniejszy sport indywidualny na świecie, który przyciąga tłumy przed telewizory, graczy w różnym wieku na korty i… wielomilionowych sponsorów. Choć uważany jest za bezpieczną aktywność, to wcale nie oznacza, że kontuzje omijają miłośników rakiet szerokim łukiem. Dynamiczne ruchy rękami, intensywny bieg, nagłe zatrzymanie się lub zmiana kierunku przemieszczania się sprawiają, że nasze stawy poddawane są ogromnym przeciążeniom. Jak zatem zadbać o nie na korcie?
 • Apteczka samochodowa
  Co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej?
 • Geny
  Pionierskie badania, prowadzone przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, pozwoliły wskazać gen odpowiedzialny za tworzenie skórnych blizn pourazowych. To odkrycie może m.in. pomóc w leczeniu blizn i niegojących się ran.
 • siłownia
  Stosując się do tego krótkiego poradnika będziemy mogli poświęcić więcej czasu treningowi, a nie wizytom w gabinetach lekarskich.