• Kobieta u lekarza
  Większość chorób można wyleczyć lub skutecznie załagodzić ich objawy, jeśli są zdiagnozowane na wczesnym etapie rozwoju. Dlatego nie czekaj na objawy schorzeń, lecz regularnie się badaj. Oto podpowiedzi dla kobiet od 30. roku życia.
 • Kobieta w ciąży trzyma się za plecy
  Ciąża to czas wielkiego oczekiwania na upragnionego potomka, ale też wątpliwości i niepokoju. Dlatego tak kluczową rolę spełnia diagnostyka prenatalna, która daje informację o zdrowiu dziecka oraz szacuje m.in. ryzyko wad rozwojowych czy chorób genetycznych. Badania prenatalne to aktualnie nie możliwość, ale konieczność, jeśli zależy nam na bezpiecznej i komfortowej ciąży – przekonują specjaliści.
 • Kobieta w ciąży ogląda USG
  Badania prenatalne, w tym badania przesiewowe i diagnostyczne mogą dostarczyć cennych informacji na temat zdrowia dziecka m.in. wykryć wady wrodzone lub choroby genetyczne. Mimo to wiele par wciąż ma wątpliwości, czy są bezpieczne dla płodu i czy rzeczywiście warto je wykonywać. Jaka jest prawda?
 • Badanie ginekologiczne
  Jak chronić się przed rakiem piersi i szyjki macicy? - Jeśli chodzi o raka szyjki macicy, to cytologia pomaga na wykrycie zmian, które jeszcze nowotworem nie są - powiedział w "Dzień Dobry TVN" prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski, Krajowy Konsultant ds. Onkologii Klinicznej. Jakie badania i jak często należy wykonywać?
 • Samobadanie piersi
  Wiele kobiet zapomina o regularnym samobadaniu piersi, powinni o tym przypominać im mężczyźni, bo kobiece piersi to wspólna sprawa, zarówno kobiet, jak i mężczyzn – przekonuje prezes Fundacji OnkoCafe Anna Kupiecka.
 • Dziecko w brzuchu matki
  Szacuje się, że nawet jedno na osiemset, tysiąc dzieci rodzi się z zespołem Downa. Tę wadę genetyczną można zaobserwować podczas USG, zaś najnowocześniejsze testy z krwi dają wynik niemal w stu procentach pewny.
 • Starszy mężczyzna u lekarza
  Mężczyźni najczęściej chorują na choroby układu krążenia i nowotwory. Często lekceważą profilaktykę lub czekają do momentu, gdy pojawi się ból. A powinni wiedzieć, które badania należy wykonywać bez względu na wiek.
 • Kiedy jest dobry czas na dziecko?
  Narodziny dziecka to moment, który zmienia nasze życie. Dlatego niektórzy potrzebują czasu, aby się do niego przygotować. Jedni odkładają macierzyństwo, bo chcą jeszcze przez chwilę pobyć tylko we dwoje, inni planują najpierw ustabilizować swoją sytuację materialną. Do kiedy możemy pozwolić sobie na odraczanie starań o dziecko?
 • Komórka nowotworowa
  Nowy ultrasonograf pozwala w trzech wymiarach, bardzo dokładnie oglądać sieć naczyń krwionośnych w mózgu. O wynalazku francuscy badacze piszą w tygodniku „Nature”. Podkreślają, że może być to istotna metoda obrazowania, pomocna w walce z groźnymi chorobami.
 • Ból brzucha
  O raku jajnika i raku szyjki macicy mówi się coraz więcej i częściej. W polskim społeczeństwie wciąż pokutują jednak liczne błędne przekonania na ich temat. We wrześniu na całym świecie obchodzony jest Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. To dobra okazja, by dowiedzieć się więcej o tego rodzaju nowotworach.