• Dziecko w inkubatorze
  22q11 to choroba spowodowana ubytkami w kodzie genetycznym. Rocznie rodzi się z nią około 380 dzieci w Polsce. Pomimo to jest niezwykle trudna do zdiagnozowania - ma około 180 objawów, przy czym występują one w przypadkowej konfiguracji.
 • Stetoskop
  Wykonujemy wszystkie najpilniejsze operacje u noworodków, ale niepokojąco wydłuża się kolejka dzieci z wadami wrodzonymi do zabiegów planowych – alarmowali eksperci podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia w Warszawie.
 • Kobieta w ciąży ogląda USG
  Badania prenatalne, w tym badania przesiewowe i diagnostyczne mogą dostarczyć cennych informacji na temat zdrowia dziecka m.in. wykryć wady wrodzone lub choroby genetyczne. Mimo to wiele par wciąż ma wątpliwości, czy są bezpieczne dla płodu i czy rzeczywiście warto je wykonywać. Jaka jest prawda?
 • Noworodek
  Kilka miesięcy temu świat obiegła informacja o narodzinach dziecka poczętego z wykorzystaniem komórek trzech osób. Do dziś nie milkną komentarze zarówno krytykujące, jak i popierające nowatorską metodę.
 • Wcześniak
  Dzieci z wrodzonymi wadami serca potrzebują lepszego dostępu do rehabilitacji kardiologicznej, psychologa oraz ochrony przed zakażeniami dolnych dróg oddechowych – podkreślali kardiolodzy i kardiochirurdzy dziecięcy na konferencji prasowej w Warszawie.
 • Kobieta w ciąży i wirus Zika
  W Polsce brak jest warunków środowiskowo-klimatycznych, które mogłyby spowodować rozprzestrzenianie się wirusa Zika - uspokaja Główny Inspektorat Sanitarny w związku potwierdzeniem choroby u dwóch osób. Jednocześnie odradza kobietom w ciąży podróże w rejony występowania Zika.
 • Kobieta w ciąży
  Kobiety spełniające zdrowotne lub wiekowe kryteria mają zapewniony bezpłatny dostęp do badań prenatalnych - ocenia NIK. Zaznacza też, że żadna grupa ciężarnych nie jest zupełnie wolna od ryzyka wad wrodzonych u dzieci, dlatego wszystkie powinny mieć prawo bezpłatnych badań.
 • Pobieranie krwi u kobiety w ciąży
  Już 82 ciężarne kobiety poddały się operacji w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu (Śląskie), podczas której w ich łonie zoperowano dzieci z poważną wadą - rozszczepem kręgosłupa z przepukliną oponowo-rdzeniową.
 • Kobieta w ciąży
  Jak podaje Instytut Matki i Dziecka, każdego roku 2 tys. dzieci przychodzi na świat z wadą cewy nerwowej. W latach 80. naukowcy potwierdzili w badaniach obserwacje prowadzone od połowy XX w., wskazujące, że składnikiem odżywczym, który odgrywa kluczową rolę w profilaktyce tego schorzenia jest kwas foliowy. Przeciętna dieta Polek pokrywa jednak tylko do 50% zapotrzebowania na ten składnik, dlatego eksperci zalecają jego dodatkową suplementację.
 • Noworodek
  Przepukliny okolic głowy, bezmózgowie czy rozszczepy kręgosłupa to tylko niektóre z konsekwencji wynikających z wrodzonej wady cewy nerwowej, powstającej w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, kiedy układ nerwowy płodu zaczyna dopiero się rozwijać. Według statystyk Programu Pierwotnej Profilaktyki Wad Cewy Nerwowej Instytutu Matki i Dziecka, co roku w Polsce rodzi się około 700 dzieci nią dotkniętych.