• Bitcoin
  Bank zarejestrował kilka znaków towarowych, które sugerują zainteresowanie kryptowalutami, choć to nie podoba się bankowi centralnemu i nadzorowi finansowemu.
 • polski złoty stuzłotówki banknoty
  Spadki indeksów na nowojorskiej giełdzie nie pozostały obojętne złotemu, choć reakcja na wiadomości z Wall Street przesunęła się w czasie. Tydzień po tym, jak nastąpiła nagła wyprzedaż akcji w USA, sytuacja zdaje się jednak normować. Kurs EUR/PLN pokazuje wartość 4,17. Również dolar oddał część zysków. Nie oznacza to jednak, że na rynku zapanował spokój - mówi analityk walutowy Ekantor.pl.
 • Gdyby o sile waluty miały decydować perspektywy gospodarki jej kraju, to rok 2018 byłby rokiem złotego. Ale niestety jest jeszcze coś takiego, jak geopolityka.
 • Pieniądze i szwedzka flaga
  Gdy ponad dwie dekady temu w Szwecji trwała dyskusja o wejściu do strefy euro, kondycja gospodarcza tego kraju nie zachwycała. Wystarczyło jednak 20 lat, by Szwedzi stali się liderem unijnego rozwoju wśród państw o wysokim dochodzie i obniżyli swój dług do PKB o połowę. Czy przyczyniła się do tego decyzja o pozostaniu poza obszarem wspólnej waluty? - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Euro i polska flaga
  Słowa uznania należą się „DGP” za próbę wywołania nowej fazy dyskusji na temat potencjalnych korzyści i kosztów przystąpienia Polski do strefy euro. Trudno o lepszy moment, aby taką dyskusję reanimować, niż nawrócenie się na euro prof. Marka Belki, jednej z najważniejszych postaci polityki gospodarczej Polski okresu transformacji. Wykonał on pierwszy, psychologicznie trudny krok – zmienił zdanie w bardzo ważnej kwestii, co z pewnością trzeba docenić
 • Danuta Hubner
  Euro, łącznie z Unią Bankową ustanowioną jako jego uzupełnienie i wzmocnienie jest najsilniejszym i najdalej sięgającym projektem politycznym Unii Europejskiej. Pozostawanie na zewnątrz tego projektu oznaczać będzie konsekwentną marginalizację Polski i stopniowe zmniejszanie wpływu rządu na kształt kluczowych polityk Unii.
 • Euro
  Tylko jedna partia opowiada się za szybkim przyjęciem wspólnej waluty. Reszta chce poczekać, aż będziemy bogatsi, a Euroland wyremontowany.
 • Frankfurt, Niemcy - Centralny Bank Europejski
  Od czasu kryzysu argumenty ekonomiczne za szybkim przyjęciem euro przez Polskę wyblakły. Pozostały argumenty polityczne, które bazują na nadmiernie optymistycznym przekonaniu, że wspólna waluta jest ogniskiem pogłębionej integracji.
 • Premier Beata Szydło i wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki
  PiS od zawsze mówi „nie” wejściu Polski do strefy euro. Bo w rezygnacji ze złotego nie widzi korzyści ekonomicznych.
 • Marek Belka
   - Wywołałoby to zastanowienie w Czechach, które po wejściu przez nas do strefy euro musiałyby zrobić to samo. Viktor Orban, któremu się wydaje, że nami manipuluje, zostałby postawiony pod ścianą - mówi Marek Belka w rozmowie z DGP.