• Doktor Paweł Grzesiowski
  Wirus grypy ma zdolność przeżywania na rękach kilkudziesięciu minut, o czym warto pamiętać, bo jest to jedna z najczęstszych dróg przenoszenia zakażeń – wyjaśniał doktor Paweł Grzesiowski. Jak wskazał, "kaszląca czy kichająca osoba rozpryskuje wirusa na około 1,5 metra”.
 • Grypa
  W Małopolsce w okresie od 8 do 15 lutego odnotowano ponad 37 tysięcy przypadków zachorowań na grypę. Obecnie sytuacja jest stabilna i odnotowuje się tendencję spadkową. W regionie nie odnotowano w tym roku przypadków zgonu z powodu grypy.
 • Lekarz
  Z powodu grypy lub jej podejrzenia skierowanie do szpitala otrzymało w tym roku ponad 4,6 tysiąca osób – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Liczba zachorowań na grypę i jej podejrzeń od początku 2018 roku to ponad 1,2 miliona przypadków. W lutym zmarły cztery osoby.
 • Wirus grypy atakuje, coraz więcej przypadków
  Zapadalność na grypę w drugim tygodniu stycznia w Wielkopolsce wyniosła 72,38 i była jedną z wyższych w kraju – wskazują dane Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Dane oznaczają, że na każde 100 tysięcy osób zarejestrowano w tym czasie około 72 nowe przypadki grypy.
 • Wszystko o grypie
  Czy chorzy na grypę powinni łykać witaminę C, a może nie ma potrzeby przyjmowania żadnych leków? Jak zarażamy się grypą i jak długo chorzy są źródłem zakażenia? Na te i inne pytania odpowiada ekspert - prof. dr hab. Lidia Brydak z Zakładu Badania Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH.
 • Dłonie
  Na razie obserwujemy trend wzrostowy zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A – powiedział PAP rzecznik prasowy GIS Jan Bondar. Od początku roku zarejestrowano 2 644 przypadków. W Polsce i niektórych krajach europejskich brakuje szczepionek przeciwko WZW A.
 • Stado dzików
  Główny Lekarz Weterynarii poinformował w czwartek o stwierdzeniu kolejnych przypadków ASF u dzików w pobliżu Warszawy. W gminach, gdzie ujawniono afrykański pomór świń, wyznaczono teren skażony. Chore dziki znaleziono też w pobliżu polsko-białoruskiej granicy w Lubelskim.
 • Jarosław Kaczyński
  Z powodu choroby prezes PiS Jarosław Kaczyński nie weźmie udziału w sobotnim kongresie Polski Razem Zjednoczonej Prawicy oraz Konwencji Zjednoczeniowej - poinformowała w piątek na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
 • Jakie wirusy i bakterie nam zagrażają?
  Niektóre są nam już dość dobrze znane. Inne pokazują swoje groźniejsze oblicze. Są też całkiem nowe i nie do końca poznane. Przyjrzyjmy się im bliżej.
 • Szczepionka
  Łódzki magistrat przygotował dla seniorów 6,2 tysiąca szczepionek, które będą dostępne w 37 placówkach medycznych. Każdy łodzianin, który ukończył 65 lat, będzie mógł we wrześniu bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie.