• Badanie wzroku
  Od nowego roku do okulisty i dermatologa możemy pójść tylko ze skierowaniem, ale nie dotyczy to pacjentów, którzy leczą się przewlekle i tych, którzy zapisali się w starym roku. Od dwóch tygodni obowiązują zapisy pakietu onkologicznego i kolejkowego, które mają przyspieszyć diagnostykę i leczenie raka oraz zmniejszyć kolejki do specjalistów.
 • Otyły mężczyzna u lekarza
  Od 2 stycznia część gabinetów lekarzy rodzinnych będzie zamknięta. Co mają zrobić chorzy, gdzie szukać pomocy. Minister zdrowia, do którego należy zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom radzi, aby szukać otwartych gabinetów i zgłaszać się do szpitali.
 • Mężczyzna u lekarza
  Statystycznie, na dobrowolne badania kontrolne mężczyźni zgłaszają się zdecydowanie rzadziej, niż kobiety. Niestety profilaktyka w tej części naszego społeczeństwa nie jest jeszcze czymś zupełnie naturalnym. Takie podejście to oczywiście błąd, który prędzej czy później może skutkować rozwojem którejś z niezdiagnozowanych odpowiednio wcześnie chorób. Podpowiadamy, co zrobić, by uniknąć podobnego scenariusza.
 • Lekarz i pacjent
  Rząd obiecuje pacjentom, że w przyszłym roku skróci kolejki, ale na razie szybko się one wydłużają. Pisze o tym "Rzeczpospolita".
 • Dermatolog bada kobietę
  Od nowego roku potrzebne będzie skierowanie, aby dostać się do dermatologa lub okulisty. Taką zmianę przewiduje pakiet ustaw onkologiczno-kolejkowych, który został uchwalony przez parlament i czeka na podpis prezydenta.
 • Nastolatka
  Na swoją pierwszą wizytę u ginekologa wiele Polek wybiera się zbyt późno, młodzi ludzie zamiast od ginekologa dowiadują się o antykoncepcji głównie z Internetu i od rówieśników, a wiedza o nowoczesnych metodach hormonalnych praktycznie nie istnieje. To wnioski z Raportu „Współczesna Seksualność i Nowoczesna Antykoncepcja Polaków 2014”, zrealizowanego w ramach kampanii „Wakacje na okrągło”.
 • Mniej błędów na receptach?
  O połowę spadła liczba kontrolowanych lekarzy i wypisywanych przez nich recept. Tak wynika z informacji przedstawionych w sprawozdaniu Narodowego Funduszu Zdrowia za ubiegły rok. Dyskutowano o tym podczas konferencji w Centrum Onkologii w Warszawie.
 • Transgraniczna opieka medyczna w Polsce od 25 października
  Eksperci alarmują, że może nas czekać kolejne zamieszanie w systemie opieki zdrowotnej. Chodzi o brak informacji dotyczących leczenia po wejściu unijnej dyrektywy w sprawie transgranicznej opieki medycznej. Pozostało niespełna pół roku - dyrektywa ma obowiązywać od 25 października.
 • Lekarz rodzinny będzie mógł wykonywać więcej badań diagnostycznych
  Lekarze rodzinni będą mogli wykonywać więcej badań diagnostycznych i zabiegów. Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponował zmiany w organizacji i działaniu podstawowej opieki zdrowotnej.
 • Lekarz przeciwko elektronicznym zwolnieniom
  Lekarze mówią "nie" e-reformie. Resort pracy chce wprowadzić system elektronicznych zwolnień. Jednak medycy protestują, bo chcą... pieniędzy. O sprawie pisze "Puls Biznesu".