• Zdjęcie z albumu "Echo"
  Suche fakty są takie: w latach 1943–1944 członkowie i sympatycy Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów wymordowali na Wołyniu ok. 60 tys. Polaków, a także, w mniejszym zakresie, przedstawicieli innych mniejszości narodowych zamieszkujących to terytorium: Żydów, Rosjan, Czechów. Mordowano całymi wioskami – brały w tym udział zarówno formacje militarne, jak i cywile. Sąsiedzi ofiar.
 • Miejsca, których nie ma
  Na przejściu granicznym w Dorohusku prawie zawsze się stoi. Godzinę, dwie, pięć, osiem. Nawet lubię tak stać. To jest jak oczekiwanie na wjazd do przeszłości. Do przeszłości, bo na Wołyniu czas się zatrzymał. Od razu za granicą jest inny świat.
 • Michał Dworczyk
  Trudno zgodzić się z wypowiedzią b. premiera Jana Olszewskiego o tym, że Stepan Bandera nie ma nic wspólnego ze zbrodnią wołyńską; Bandera był jednym z polityków pośrednio odpowiedzialnych za ten dramat - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.
 • Jan Olszewski
  "Chciałbym bardzo mocno podkreślić i dać pod rozwagę - Stepan Bandera nie miał ze zbrodnią wołyńską nic wspólnego" - mówi w rozmowie z "Super Expressem" były premier Jan Olszewski. Mieszanie w ustawie o IPN tematu stosunków polsko-żydowskich i polsko-ukraińskich ma - jego zdaniem - "charakter czegoś pomiędzy obsesją a dywersją".
 • Petro Poroszenko
  W 75. rocznicę utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował, by pamiętając o światłych momentach przeszłości, „nie zapominać o ciężkich stronicach historii” dla utrzymania dobrych stosunków z sąsiadami.
 • Prezydent RP Andrzej Duda składa kwiaty przed gdańskim Pomnikiem Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu w związku z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa
  Prezydent Andrzej Duda odmówił patronatu nad obchodami ustanowionego w ubiegłym roku Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Obywateli Polskich na Kresach II RP, przypadającego 11 lipca, w rocznicę krwawej niedzieli, czyli kulminacji zbrodni wołyńskiej. I bardzo dobrze zrobił.
 • Prezydent RP Andrzej Duda składa kwiaty przed gdańskim Pomnikiem Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu w związku z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa
  Ponad 100 tys. Polaków zostało zamordowanych na Wołyniu; jako naród musimy o tym pamiętać i zawsze o tym przypominać - nie po to, by podsycać niechęć wobec narodu ukraińskiego, tylko by traktować to, jako ostrzeżenie - powiedział we wtorek w Gdańsku prezydent Andrzej Duda.
 • Wojciech Smarzowski
  "Od jakiegoś czasu mam kłopot z tym, że Kościół tak, a nie inaczej rozwiązuje, a raczej nie rozwiązuje problemu pedofilii w swoich szeregach, że zupełnie nie interesuje się ofiarami i nie próbuje im pomóc. To zostało zasygnalizowane w filmie" - mówi Wojciech Smarzowski o etiudzie "Ksiądz", którą można oglądać na platformie Showmax.
 • Wojciech Smarzowski
  Na gali Orłów gęsto było od politycznych niedopowiedzeń, aluzji czy otwarcie wygłaszanych deklaracji. Wygrywa zaś bolesny, ale prawdziwy i oczyszczający film historyczny, który był dla wielu tak niewygodny, że aż trzeba było zbiórki publicznej, by go zrealizować. Gala była transmitowana po raz pierwszy przez Canal+, nie obyło się bez błędów, a UPC przerwało transmisję przed końcem uroczystości.
 • Ostatnia Rodzina
  "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego i "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego (ex aequo) oraz "Paterson" w reż. Jima Jarmuscha - to laureaci tegorocznych Złotych Taśm, czyli nagród dla filmów, które weszły na ekrany polskich kin w 2016 roku. Wyróżnienia przyznało w czwartek Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich - polska sekcja FIPRESCI, prestiżowej Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (Federation Internationale de la Presse Cinematographique).