• wybory
  Nowa ordynacja zakłada, że do końca tej kadencji nie będzie żadnych wyborów uzupełniających w gminach. Dlatego pojawił się problem – według jakich zasad przeprowadzić elekcje zarządzone jeszcze przed wejściem w życie zmienionych przepisów.
 • Michał Wroczyński
  "Szacuję, że nawet 30 proc. hejtu w polskim internecie to płatny trolling. Jest jakaś dyskusja merytoryczna o polityce i nagle pojawia się wpis atakujący. Tylko po to, żeby rozbić dyskusję, zaszczuć jej uczestników. W takich przypadkach mówi się o zamachu na demokrację" - mówi w wywiadzie dla DGP Michał Wroczyński, współzałożyciel i szef CEO and Fido AI - Poland, kognitywista, specjalista od sztucznej inteligencji. "Kiedy pojawiają się negatywne emocje, łatwiej się nami manipuluje. Złość to lęk, a kiedy się boimy, to nie myślimy racjonalnie i nie głosujemy racjonalnie" - dodaje. 
 • Jarosław Kaczyński
  PiS rozjechał opozycję odrzucając w głosowaniu projekt liberalizujący przepisy aborcyjne "Ratujmy Kobiety 2017", a Jarosław Kaczyński bardzo się z tego śmieje - uważa Paulina Piechna-Więckiewicz ze stowarzyszenia "Inicjatywa Polska" oraz radna Warszawy.
 • Andrzej Duda i Beata Szydło
  Pozostaję wicepremierem, a nie pełnomocnikiem do spraw wyborów samorządowych - napisała we wtorek na Twitterze wicepremier, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło.
 • Katarzyna Lubnauer
  W ramach budowy koalicji partii opozycyjnych w wyborach samorządowych do duetu Rafał Trzaskowski (PO) - Paweł Rabiej (N) w Warszawie powinien też dołączyć kandydat z SLD - oceniła w czwartek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
 • Beata Szydło i Jarosław Kaczyński
  Przygotowania do wyborów samorządowych oraz rekonstrukcja rządu to tematy poruszane podczas trwającego w siedzibie PiS spotkania prezesa Jarosława Kaczyńskiego z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych - poinformowała PAP osoba z kierownictwa partii. Tymczasem według RMF FM na spotkaniu ustalono wymianę premiera. Mateusz Morawiecki ma zastąpić Beatę Szydło.
 • Mapa
  "Jeśli mieszkańcy są niezadowoleni z podziału na okręgi wyborcze, to mogą złożyć skargę do komisarza wyborczego" - mówi w rozmowie z Dziennik.pl Beata Tokaj, szefowa Krajowego Biura Wyborczego. Od jego decyzji przysługuje odwołanie? Ile jest na to czasu?
 • Szymon Szynkowski vel Sęk z PiS i zastępca przewodniczącgo komisji Tomasz Jaskóła podczas sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego.
  Z projektu nowej ordynacji przyszykowanej przez PiS wcale nie wynika, że zasada dwukadencyjności nie będzie działała z mocą wsteczną - wynika z ekspertyzy prawnej przygotowanej przez prof. Huberta Izdebskiego, jednego z twórców polskiej samorządności.
 • Porażka proceduralna w wyborach samorządowych oznacza duże zagrożenie dla funduszy unijnych. Za rok większość samorządów będzie w apogeum wydawania środków europejskich. Jeśli doprowadzimy do wątpliwości odnośnie statusu samorządów, Unia Europejska może zakwestionować jakość, celowość i prawidłowość wydawania pieniędzy - ostrzega w rozmowie z dziennik.pl Krzysztof Paszyk, sekretarz klubu parlamentarnego PSL, członek sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
 • Joanna Mucha
  Im bardziej ordynacja wyborcza będzie wymuszała na nas współpracę, tym pewniejsze jest to, że będziemy współpracować. Powiem więcej, to działa na naszą korzyść. Byłam jedną z pierwszych osób, które mówiły o konieczności współpracy w wyborach samorządowych, więc fakt, że zostaliśmy do tego zmuszeni, nawet mnie w pewien sposób cieszy - mówi Joanna Mucha, pytana przez nas o współpracę Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną.