• prof. Szwagrzyk na Łączce
  Wolontariusze, którzy pomagali przy pracach na warszawskiej Łączce, dostali od IPN kontrowersyjne przesyłki. Instytut wysyła im bowiem - jak pisze"Rzeczpospolita" - fiolki z ziemią z jam grobowych.
 • raport Human remains from Ali Kosh, Iran, 2017, dr Arkadiusz Sołtysiak
  Szczątki siedmiu osób ze stożkowato wydłużonymi czaszkami odkryli archeolodzy w czasie wykopalisk w zachodnim Iranie. Nie są to kosmici - takim zabiegom powszechnie poddawali się mieszkańcy Iranu niemal 10 tys. lat temu - wynika z analiz dr. hab. Arkadiusza Sołtysiaka.
 • Bochnia, Rynek
  Archeolodzy, którzy na Rynku w Bochni dokopali się do fundamentów dawnego ratusza, muszą zasypać odkrywkę w związku z przyjazdem do miasta prezydenta i pani premier - taka informacja obiegła kilka dni temu niektóre media. Szybko okazało się, że to nie do końca prawda, ponieważ Andrzej Duda i Beata Szydło się do Bochni nie wybierają. Teraz za tłumaczenie sprawy - nie bez humoru - zabrały się władze miasta.
 • CMENTARZ NA WARSZAWSKIM BRÓDNIE. TUTAJ KOMUNIŚCI W TAJEMNICY ZAKOPYWALI SWE OFIARY
  Osoby pochowane w tajemnicy w tym miejscu stracono w tak zwanym Toledo, czyli więzieniu przy ulicy 11 Listopada na warszawskiej Pradze zarządzanym przez Urząd Bezpieczeństwa i NKWD. Ale Cmentarz Bródnowski skrywa również szczątki innych ofiar komunistów. Archeolodzy z IPN odnajdują je zakopane między mogiłami, pod alejkami, pod trawnikami...
 • MIĘDZYWODZIE. WRAK XIX-WIECZNEGO STATKU WYCIĄGNIĘTY Z PLAŻY
  Pogoda nie dopisywała, za to dopisywały nastroje ekipy wydobywającej wrak XIX-wiecznego statku z plaży w Międzywodziu. Specjaliści zajęli się wyrzuconym dwa miesiące temu przez Bałtyk cennym zabytkiem. Starają się uratować z niego jak najwięcej.
 • Czaszka kobiety-gigantki z Ostrowa Lednickiego
  Wszystkie osoby pochowane wokół gigantki ułożone zostały w osi wschód-zachód, w zgodzie z ówczesnymi wierzeniami. Natomiast ją złożono do grobu z głową skierowaną na zachód. Ten pochówek charakteryzuje zagadkowa niedbałość – przyznaje dr Magdalena Matczak, specjalistka od archeologii ciała i niepełnosprawności z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jakie tajemnice życia olbrzymki z Ostrowa Lednickiego udało jej się rozwikłać?
 • Saperzy rozminowują nasyp kolejowy w miejscu, gdzie poszukiwany jest tzw. złoty pociąg
  Po tygodniu poszukiwań pociągu z czasów II wojny światowej prace na 65. kilometrze linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych zostały wstrzymane. Eksploratorzy chcą je wznowić we wrześniu. Wówczas planują wykonanie odwiertów i poszukiwania przy pomocy sond sejsmicznych.
 • Archeolog podczas wykopalisk
  Na liczne pozostałości po średniowiecznych siedzibach rycerskich natrafili w Pniowie i Starych Tarnowicach dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod badawczych archeolodzy z Muzeum w Gliwicach.
 • "SKARBY" WYKOPANE PRZY UL. WIEJSKIEJ, OBOK SEJMU
  Przed wojną w tym miejscu stała kamienica. W czasie wojny piękne budynki zostały zrównane z ziemią. Tym bardziej zaskakiwać musi odkrycie, jakiego dokonano w czasie budowy nowego budynku sejmowego. Odkryto starą piwniczkę, do której prowadziły schodki... A w niej...
 • "Skarby" wykopane przy ulicy Wiejskiej, na terenie Sejmu
  Cenna porcelana, kryształy, zastawy stołowe - część potłuczonych, ale wiele zachowanych w świetnym stanie i nienaruszonych, mimo że stojąca nad nimi przedwojenna kamienica została zburzona. Na takie skarby natrafiła ekipa archeologów na terenie Sejmu. "Sygnatury na porcelanie pozwalają na dość dokładne datowanie przedmiotów" - wyjaśnia w rozmowie z dziennik.pl prowadzący wykopaliska Andrzej Jaskuła.