• Kobieta u lekarza
  Wciąż zbyt mało kobiet korzysta z badań cytologicznych pozwalających m.in. wcześnie wykryć raka szyjki macicy – uważają eksperci. W ramach "Dnia kobiet z cytologią” w Warszawie między 5 a 9 marca można będzie bezpłatnie wykonać badania w ośmiu szpitalach.
 • Komórka rakowa pod lupą
  Narzędzia drukowane w technologii 3D przy użyciu innowacyjnych, antybakteryjnych materiałów, mogą być wykorzystywane w diagnostyce chorób nowotworowych. Jednym z nich jest opracowany przez śląskich naukowców uchwyt do diagnozy nowotworów górnych dróg oddechowych.
 • Badania w laboratorium
  W ostatnich dniach dużo słyszy się o gwiazdach, które w zmarły na raka. David Bowie, Anna Przybylska, Patrick Swayze, czy Steve Jobs to tylko niektóre znane osoby, które przegrały walkę z chorobą. Każdego roku tylko w Polsce na nowotwory umiera około 100 tys. osób. Jak pokazują statystyki, kluczowym elementem walki z rakiem jest jego wczesna diagnoza. Jakie badania należy wykonać, aby sprawdzić stan zdrowia?
 • Jajniki
  Rak jajnika to jeden z najpóźniej wykrywanych i najbardziej śmiertelnych nowotworów. Polskie Towarzystwo Onkologiczne opublikowało raport, który pokazuje, jak zmniejszyć ryzyko i skutki zachorowania na ten nowotwór.
 • Krew
  Regularne testy z krwi mogą bardzo wcześnie wykryć raka jajników. Do takiego zdania doszli brytyjscy naukowcy po wielu latach badań.
 • Będzie test na raka prostaty?
  Szacuje się, że rak prostaty jest drugim, po raku płuc, nowotworem złośliwym, który atakuje mężczyzn. Niestety, z roku na rok zachorowalność na ten nowotwór rośnie, tak jak i wzrasta śmiertelność. Pewną nadzieję daje nowe odkrycie brytyjskich naukowców.
 • Test genetyczny na raka ma być za pięć lat
  Prosty test może wskazać, jakie jest ryzyko zachorowania na raka. Nad takim genetycznym testem pracują naukowcy z Wielkiej Brytanii. Szczegóły publikuje naukowy tygodnik Nature.
 • Nowoczesny endoskop skonstruowała polska uczona dr Magdalena Góra
  Na pierwszy rzut oka wygląda jak szklana pigułka emitująca światło i przypomina gadżecik z filmów science-fiction. Okazuje się jednak, że choć jest mała i niepozorna, może uratować życie. To wynalazek polskich naukowców. Nowoczesna sonda do badania przełyku.
 • Test oddechu wykaże raka
  Jest się czym chwalić. Naukowcy opracowali test oddechowy, który wskazuje, czy dana osoba cierpi na nowotwór jelita grubego.
 • W leczeniu nowotworu u dzieci liczy się wczesna diagnoza
  Ponad 30 lekarzy i pielęgniarek z powiatowych i gminnych ośrodków zdrowia w Olsztyńskiem uczestniczyło w sobotę w szkoleniu nt. wczesnego wykrywania raka u dzieci. Prowadzili je onkolodzy ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Docelowo przeszkolonych ma być 250 osób.