• Zakażenie rotawirusem
  Przebieg zakażenia rotawirusowego u osoby dorosłej może być całkowicie bezobjawowy, tymczasem mali pacjenci chorują bardzo burzliwie. W dodatku to właśnie najmłodsi zmagają się z tą dolegliwością najczęściej – szczególnie narażone na atak rotawirusów są dzieci między szóstym miesiącem a drugim rokiem życia. Objawy zakażenia zarówno dla malca, jak i rodziców są nie tylko męczące, ale i potrafią mocno wystraszyć. Czy można zmniejszyć ryzyko zachorowania i co robić, gdy rotawirus dopadnie naszą pociechę?
 • Karetka jadąca na sygnale
  Dziewięcioro uczniów gimnazjum w Przejazdowie trafiło do gdańskiego szpitala. Nieznana jest przyczyna ich zasłabnięć: straż pożarna nie stwierdziła obecności trujących gazów. W sumie w czwartek ze szkoły ewakuowano ponad 100 uczniów i pracowników.
 • Kobietę boli brzuch
  Słońce, plaża, szum fal, pełen relaks… Niestety w tym scenariuszu czasem pojawiają się też zupełnie niepożądane sceny. Często wystarczy jedna gałka nieświeżych lodów, napój z kostkami lodu albo schrupanie nieumytego jabłka i problem gotowy. Kilka godzin później zaczynają się bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka. Upały sprzyjają namnażaniu się zarazków, dlatego to właśnie latem zatrucia pokarmowe zdarzają się najczęściej zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Co zrobić, by nie popsuły wypoczynku?
 • Sposoby na kaca
  Przeholowałeś z alkoholem, o czym nie pozwala ci zapomnieć dudnienie w głowie i rewolucja w żołądku? Sama deklaracja, że już nigdy więcej "tyle nie wypijesz", nic ci nie pomoże. Musisz zacząć działać. Antidotum na kaca znajdziesz w swojej kuchni. Oto dieta, która szybko postawi cię na nogi.
 • Jak zapobiec zakażeniu rotawirusami?
  Rotawirusy to jedna z głównych przyczyn ostrych wymiotów i biegunki wśród niemowląt, a wiele zachorowań prowadzi do hospitalizacji, Rotawirus łatwo się rozprzestrzenia podczas codziennych kontaktów z innymi dziećmi, osobami dorosłymi, lub przez styczność z przedmiotami. 11. edycja kampanii „Powstrzymaj rotawirusy” jest okazją, aby przypomnieć, jak przebiega zakażenie rotawirusowe.
 • Para w samochodzie
  Choroba lokomocyjna to zmora wielu podróżujących. Aby pozbyć się nieprzyjemnych objawów, najczęściej faszerują się lekami. Czy to dobry pomysł? Na pewno jest on skuteczny. Jednak zamiast połykać „chemię”, warto czasem sięgnąć po proste domowe sposoby.
 • Ból brzucha
  Sanepid przestrzega przed kupowaniem produktów spożywczych z niepewnego źródła. Podczas wyjazdów wakacyjnych częściej niż zwykle dochodzi do zatruć pokarmowych.
 • Co wywołuje poranne mdłości?
  Mdłości są zwykle pierwszym symptomem ciąży. Ale nie tylko. Okazuje się, że mogą wskazywać na inne problemy zdrowotne i zaburzenia psychiczne.
 • Trawienie
  Wakacje to dla większości z nas czas upragnionego relaksu i niczym nieskrępowanej zabawy. Długo wyczekiwany urlop mogą nam jednak zniweczyć dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które zwykle pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Jak zatem przygotować się na taką ewentualność i jak im przeciwdziałać?
 • Pacjent w szpitalu
  Czy to początek epidemii w Tanzanii? Odnotowano tam już ponad 3 tysiące przypadków cholery, głównie wśród uchodźców z ogarniętego wewnętrznym konfliktem Burundi. Do tej pory zmarło co najmniej 31 osób.