• skalpel
  U Marka Wlazia rozpoznano bardzo rzadką wadę genetyczną powodującą uszkodzenie mięśnia sercowego. Niezbędna okazała się operacja przeszczepu serca i wątroby. Dwa zespoły specjalistów z Instytutu Kardiologii i Szpitala Klinicznego na Banacha w Warszawie podjęły się tego wyzwania i uratowały życie 51-letniemu pacjentowi. Jak przebiegł przeszczep?
 • Pacjent w szpitalu
  U co najmniej 30 proc. pacjentów w polskich szpitalach konieczne jest włączenie leczenia żywieniowego – wynika z raportu Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.
 • Mężczyzna u dentysty
  Wbrew pozorom, twarda szczoteczka nie umyje lepiej zębów, a może uszkodzić dziąsła. Chociaż w większości zwracamy uwagę tylko na stan zębów: czy nie ma próchnicy, czy są równe i białe, to równie ważna jest tkanka okalająca ząb, czyli przyzębie. Pierwsze sygnały to nadwrażliwość zębów, a także widoczne obniżenie linii dziąseł. Recesja dziąseł, bo tak fachowo nazywa się ta dolegliwość, ma kilka przyczyn. Jak zapobiegać i leczyć recesję dziąseł? Radzi lekarz stomatolog.
 • Chirurg szykuje się na operację
  W Zabrzu dokonano pierwszej w kraju implantacji sztucznego serca. Ten trudny zabieg przeprowadzili lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca. Pacjentem był pan Mieczysław, który wcześniej chorował na ciężką niewydolność krążenia, a wszystkie formy terapii okazały się w jego przypadku nieskuteczne.
 • Chirurdzy
  W lipcu zespół lekarzy przeprowadził pierwszą z wielu operacji, które pomogą przywrócić twarz Olafowi. Chłopiec urodził się z rzadką wadą genetyczną, która spowodowała, że nie ma oczu i nosa.
 • Cera trądzikowa
  Pozornie trądzik jest wyłącznie problemem nastolatków. Okazuje się jednak, że często przypadłość ta dotyka także osoby dorosłe, które lata szkolne mają już dawno za sobą. Przebarwienia i blizny, które często powstają wskutek gwałtownego przebiegu tej choroby skóry, są dla wielu osób dużym utrapieniem. Jak poradzić sobie z niechcianymi „pamiątkami” po niedoskonałościach?
 • Pusty korytarz szpitalny
  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie wstrzymał przyjęcia na planowe operacje, odbywają się jedynie zabiegi w trybie nagłym. Powodem jest brak pielęgniarek - 73 osoby spośród 660 zatrudnionych pielęgniarek i położnych przebywają na zwolnieniach lekarskich.
 • Operacja chirurgiczna
  Małoinwazyjny zabieg, zamiast operacji na otwartym sercu, w leczeniu tętniaka znajdującego się w łuku aorty przeprowadzili w środę specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).
 • Ucho odrasta w przedramieniu
  Choć brzmi to jak science-fiction i prezentuje się jak kadr z filmu fantastycznonaukowego, dla chirurgów to coraz częstsza codzienność. Amerykańscy lekarze w ten sposób zrekonstruowali ucho, które młoda żołnierz straciła w wypadku samochodowym. A potem je przeszczepili.
 • Cellulit
  Cellulit to jeden z najczęściej występujących defektów urodowych kobiet. Wszyscy wiemy, jak wygląda, jednak już bardziej pogłębiona wiedza na jego temat pozostaje stosunkowo niewielka. Czym jest? Dlaczego powstaje? Czy dotyczy wyłącznie kobiet? A wreszcie pytanie, na które odpowiedź nurtuje zapewne większość z Was: czy można z nim skutecznie walczyć… i jak to zrobić?