• Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
  Przeszkody są formalne, praktyczne i zdroworozsądkowe. Powiedzmy wprost: to się nie zdarzy. Ale zburzenie Pałacu Kultury, niczym odgrzewany kotlet, wraca do medialnej przestrzeni co kilka lat. Bogaty musi być kraj, który nie ma poważniejszych problemów.
 • Harry Potter
  Posiadłość, która w słynnej kinowej serii odegrała rodzinny dom Harry'ego Pottera, została wystawiona na sprzedaż. Zabytkowa nieruchomość z XIV wieku zwana De Vere House jest położona w malowniczej wiosce Lavenham na północ od Londynu. Biuro sprzedaży nieruchomości Carter Jonas liczy sobie za willę, bagatela, 995 tysięcy funtów.
 • Styl świdermajer
  Świdermajery to przedwojenne luksusowe domki letniskowe położone nad rzeką Świder. Twórcą tego stylu budownictwa był Michał Elwiro Andriolli mieszkający od 1880 r. w osadzie położonej po obu brzegach rzeki. Niedawno świdermajery zostały wpisane na listę zabytków. Ile ich jeszcze pozostało? 
 • Mozaiki
  Mozaiki były popularnym sposobem ozdabiania budynków i ich wnętrz w PRL-u. Zdobiły między innymi szkoły, dworce, kina i bary. Niestety nie są wpisane do rejestru ochrony zabytków. W "Dzień Dobry TVN" kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie Bożena Kostuch oraz architekt Radosław Gajda opowiedzieli o mozaikach, które możemy oglądać w wielu miastach w Polsce. Gdzie należy ich szukać?
 • Warszawa
  Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin uchyliła, z powodu "istotnych uchybień”, decyzję o wpisaniu warszawskiego modernistycznego pawilonu Domu Meblowego "Emilia" do rejestru zabytków - poinformował w poniedziałek PAP resort kultury.
 • STARY CMENTARZ KATEDRALNY W ŁOMŻY
  Czasem porównuje się go do Powązek, choć od warszawskiej nekropolii jest bez porównania mniejszy i o wiele mniej sławny. Stanowi wspólne miejsce wiecznego spoczynku wyznawców aż trzech religii. Można znaleźć tu nagrobki osobistości, które swoimi zasługami zapisały się w historii. Cmentarz katedralny w Łomży to miejsce niezwykłe, tajemnicze i godne odwiedzenia... Nie tylko w Dzień Wszystkich Świętych.
 • Ahmad Al Faqi Al Mahdi przed trybunałem w Hadze
  Proces islamisty Ahmada Al Faqiego Al Mahdiego, oskarżonego w związku ze zniszczeniem starożytnych grobowców w Timbuktu na północy Mali, rozpoczął się w poniedziałek przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Oskarżony przyznał się do winy.
 • Hotel Bellotto w Palacu Prymasowskim
  Pałac Prymasowski stał się hotelem. W jednej z najcenniejszych zabytkowych rezydencji w Warszawie mieści się teraz "Bellotto", w którym doba kosztuje nawet 2 tys. zł.
 • OPUSZCZONY BROWAR GLOGERA W JEŻEWIE STARYM
   Jeszcze w latach pięćdziesiątych działał i tętnił życiem, dziś popada w ruinę i przyciąga miłośników tajemnic oraz miejskich eksploracji. Rozsypujące się ściany, zapadający się dach, wiatr hulający wśród odrapanych ścian, dreszcze na plecach i niesamowita historia, sięgająca drugiej połowy XIX wieku.
 • Twierdza Boyen
  Samorząd Giżycka ogłosił przetarg na dzierżawę największego zabytku - Twierdzy Boyen. Samorząd czeka na oferty konsorcjów, liczących co najmniej 10 firm, ponieważ tylko takie podmioty mogą liczyć na dofinansowanie modernizacji twierdzy unijnymi środkami.