• Jan Szyszko
  Minister środowiska nie zlecał, nie wydał, ani nie sfinansował powstania podręcznika do omijania unijnych przepisów ws. emisji zanieczyszczeń, jak sugeruje Gazeta Wyborcza - podkreślił we wtorek resort środowiska.
 • Smog w mieście
  Cała Polska żyje smogiem. Zdaje się, że właśnie odkryliśmy coś na miarę prochu lub przynajmniej internetu. Z tą różnicą, że gdy tamte były wynajdowane, to wcześniej faktycznie nie istniały. A smog? Zanieczyszczenie powietrza towarzyszy nam od wieków. W Polsce również. Mam jednak wrażenie, że większość Polaków odkryła to zjawisko niedawno, w momencie pojawienia się aplikacji na smartfony, która pokazuje nam przekroczenia stężenia różnych pyłów w atmosferze.
 • Maska
  Bartek Jędrzejak i Filip Chajzer z "Dzień Dobry TVN" postanowili dowiedzieć się, jakie są najlepsze maseczki antysmogowe. W wyborze pomógł im Paweł Szypulski z Greenpeace Polska. Jakie maski nie sprawdzą się w ochronie dróg oddechowych przed smogiem?
 • Kobieta w maseczce
  - Smog to jest sytuacja, która występuje podczas wysokich stężeń zanieczyszczeń i pewnych niekorzystnych warunków meteorologicznych - powiedział w "Dzień Dobry TVN" Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej. Jak wysokie stężenie zanieczyszczeń wpływa na nasze organizmy? Wyjaśnił to Piotr Dąbrowiecki, alergolog. Czy pozostawanie w domu rzeczywiście pomaga?
 • Kobieta trzyma się za serce
  Pyłowe i gazowe zanieczyszczenia powietrza tworzące smog szkodzą układowi krążenia, również osób młodych i zdrowych – potwierdzają polskie badania. To zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy naczyń i choroby wieńcowej serca oraz powoduje wzrost liczby zawałów i udarów.
 • Smog nad Krakowem
  Wysokie stężenie pyłu w powietrzu jest szczególnie szkodliwe dla seniorów, dzieci i osób aktywnych fizycznie. Długotrwałe narażenie na pył zwiększa zagrożenie chorobami płuc, a krótkotrwałe - nasilać objawy alergii - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.
 • Dziecko w maseczce na twarzy
  Mamy alarm smogowy w wielu miastach Polski. Lekarze przekonują, że należy zminimalizować czas przebywania na zewnątrz do minimum. Dzieciom, seniorom i kobietom w ciąży odradzają wszelkie spacery. Czy naprawdę jest tak groźnie? O tym, jak smog działa na przyszłe mamy, rozmawiamy z dr Katarzyną Pietuch, ginekologiem z Kliniki INVICTA w Warszawie
 • Bałwan
  Podczas alarmu smogowego małe dzieci powinny pozostać w domu, a osoby starsze do minimum ograniczyć przebywanie na dworze – mówi dr Bożena Kordys-Darmolińska. Według Jakuba Jędraka z Polskiego Alarmu Smogowego, przed smogiem chronią specjalne maski z filtrami.
 • Smog w mieście
  Gęsta, toksyczna chmura wisi nad największymi miastami w naszym kraju. Normy stężenia zanieczyszczeń w powietrzu w wielu polskich miastach zostały przekroczone aż kilkakrotnie.
 • Czereśnie
  Skórka dla owoców i warzyw jest naturalnym ochroniarzem przed szkodnikami i toksynami. Jednak czasem bywa zawodna, wpuszczając do miąższu np. pestycydy. Polski badacz sprawdzi skórki 20 gatunków, aby ustalić, które zatrzymują szkodliwe substancje, a które przepuszczają je do środka.