• Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej
  Jak optymalnie leczyć młode osoby z zawałem serca, aby zapewnić im jak najdłuższe życie w dobrym zdrowiu – odpowiedź na to pytanie ma przynieść projekt badawczy realizowany w Górnośląskim Centrum Medycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
 • Ratownicy wchodzą do kopalni Zofiówka
  Zawał skał z plątaniną powyginanych stalowych konstrukcji zniszczonych silnym wstrząsem, wysokie stężenie metanu, mało tlenu, wysoka temperatura, tylko czasem wąskie szczeliny, przez które można się przecisnąć - to krajobraz zniszczeń 900 m pod ziemią w kopalni Zofiówka, gdzie setki pracujących na zmianę ratowników górniczych od soboty szuka zaginionych górników.
 • Karetka jadąca na sygnale
  Kompleksowa opieka nad chorymi z niewydolnością serca czy dostęp do nowych leków i procedur, zwłaszcza dla osób z wadami zastawkowymi serca – to jedne z głównych wyzwań kardiologii w Polsce. Na ich realizację potrzebne są większe nakłady – oceniają eksperci.
 • Prześwietlenie mózgu
  Ministerstwo zdrowia opublikowało rekomendacje postępowania dyspozytorów medycznych i zespołów ratownictwa medycznego z pacjentem z podejrzeniem udaru mózgu. Rozpoznanie objawów i szybka pomoc mogą uratować życie i ograniczyć niepełnosprawność.
 • Kobieta trzyma się za serce
  Młodzi ludzie żyją coraz szybciej, przez co mniej dbają o siebie, nie zdając sobie sprawy, że wiek nie uchroni ich przed poważnymi chorobami układu krążenia – nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią czy chorobami układu oddechowego jak alergia lub astma. Co więcej wiele młodych osób nie jest świadomych, że schorzenia te mogą prowadzić do poważnych powikłań, udarów czy długoletnich infekcji, mogących powodować nieodwracalne zmiany, nawet w bardzo młodym organizmie.
 • Ważna profilaktyka
  Większości z nich można uniknąć albo zwalczyć. Trzeba jednak je znać. Oto czynniki ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego.
 • Udar mózgu przyczyną niepełnosprawności
  Udar mózgu dotyka nie tylko osoby starsze i otyłe. Doświadczają go również ludzie młodzi i, często nieświadomi objawów, z tego powodu umierają bądź stają się niepełnosprawni. Warto wiedzieć, jak rozpoznać udar.
 • Lekarz ogląda skan mózgu
  Ofiary udaru mózgu to nie tylko osoby starsze, co czwarty chory ma mniej 40 lat – wynika z raportu Fundacji Udaru Mózgu, opublikowanego z okazji przypadającego 29 października Światowego Dnia Udaru Mózgu.
 • Ćwiczenia tai chi
  Zawał serca to poważne ostrzeżenie i sygnał, że należy zmienić styl życia. Pomocne w tym mogą okazać się wywodzące się z Dalekiego Wschodu ćwiczenia tai chi - donoszą amerykańscy naukowcy na łamach magazynu "Journal of the American Heart Association".
 • Krystyna Loska
  Krystyna Loska z silnym bólem w klatce piersiowej została odwieziona do jednego z warszawskich szpitali - dowiedział się "Super Express".