• rosja flaga rosji
  Kary od 4 lat do 4,5 roku kolonii karnej zażądała w poniedziałek rosyjska prokuratura w procesie członków ugrupowania nacjonalistycznego sądzonych za działalność ekstremistyczną. Jeden z oskarżonych to Jurij Muchin, autor antypolskich publikacji.
 • KOMUNIŚCI ŚWIĘTUJĄ URODZINY JÓZEFA STALINA
  Wnuk Józefa Stalina Jewgienij Dżugaszwili zmarł w czwartek w Moskwie w wieku 80 lat - podało pogotowie ratunkowe. Z zawodu wojskowy, był obywatelem Rosji i Gruzji. Wielokrotnie składał pozwy dotyczące obrony - jak twierdził - dobrego imienia swego dziadka.
 • Katyń. Cmentarz wojenny, na którym pochowani są polscy oficerowie zamordowani przez NKWD
  W Rosji wyszła drukiem książka historyka Nikity Pietrowa o enkawudzistach-wykonawcach zbrodni katyńskiej. Jest to oryginał pracy, która została przetłumaczona na polski i ukazała się w Polsce w zeszłym roku pod tytułem "Poczet katów katyńskich".
 • Józef Stalin
  Obława Augustowska miała ścisły związek z podróżą Stalina do Poczdamu. Dyktator wyruszył pancernym pociągiem specjalnym w połowie lipca, a cały teren w pasie 100 km od linii kolejowej został ściśle spenetrowany przez SMIERSZ i NKWD – mówi prof. Wojciech Materski z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
 • Pełnomocnik prezes Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego i senator PiS Anna Maria Anders (C), ambasador Polski w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (2L) i ambasador Polski na Białorusi Konrad Pawlik (2P) podczas uroczystości 76. rocznicy zbrodni katyńskiej w Kompleksie Memorialnym Katyń
  W Katyniu rozpoczęły się uroczystości związane z 76. rocznicą zbrodni katyńskiej. Na miejscu jest polska delegacja, która następnie, w Smoleńsku, odda hołd ofiarom katastrofy Tu-154M, w której 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób.
 • Polska flaga na grobach polskich żołnierzy
  Rosyjskie stowarzyszenie „Memoriał” wydało książkę poświęconą zbrodni katyńskiej. Premierę publikacji odbyła się dziś w Moskwie. Nieprzypadkowo jako datę prezentacji wybrano 17 września, w ten sposób rosyjscy obrońcy praw człowieka przypomnieli swoim rodakom o napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.
 • Prezydent Andrzej Duda
  Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia Muzeum Katyńskiego uznał, że zbrodnia dokonana na Polakach przez NKWD powinna być uznana za ludobójstwo. Jego zdaniem, ten mord stał się fundamentem ustroju komunistycznego - wybito bowiem elitę narodu.
 • Ewa Kopacz
  O godzinie 17.30 premier Ewa Kopacz oraz premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wezmą udział w uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni na Ukrainie. Jest to czwarta nekropolia katyńska, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie-Piatichatkach.
 • Tusk zabija Kaczyńskiego? Awantura o okładkę „wSieci Historii”
  Poświęcony zbrodni katyńskiej dodatek specjalny tygodnika „wSieci” jest w sprzedaży od kilku tygodni, jednak dopiero teraz wywołał ogromną burzę. Poszło o to, do kogo podobne są postacie przedstawione na okładce i na ilustracji przy artykule poświęconym kłamstwu katyńskiemu – polski oficer pochylony nad mogiłą i trzymający go żołnierz NKWD.
 • Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert na uroczystych obchodach 75. rocznicy zbrodni katyńskiej
  Stalin sprytnie wykorzystał ujawnienie informacji o zbrodni katyńskiej przez Niemców - przypominają historycy. Dziś obchodzimy dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada w rocznicę ujawnienia przez Niemców informacji o odnalezieniu masowych mogił polskich oficerów w lesie katyńskim, zamordowanych przez Sowietów.