• Szkoła
  Wyjaśniły to psycholog i terapeutka behawioralna Iwanna Olesiejuk oraz nauczycielka Żaneta Rajtak. Czym różni się nauka dziecka z zaburzeniami od edukacji zwykłego ucznia? - Takie dzieci mają problem z nawiązaniem kontaktu - powiedziała Rajtak.
 • Zaburzenie autystyczne
  Choć wiele osób autystycznych dobrze radzi sobie w społeczeństwie, pracuje i zakłada rodziny - duża ich część ma problemy z pracą, nauką i znalezieniem bliskiej osoby - wynika z opublikowanego raportu z Ogólnopolskiego Spisu Autyzmu.
 • Jak rozpoznać autyzm?
  „Nie jestem kosmitą, mam zespół Aspergera” - to książka, która ma wspomóc ludzi z zaburzeniami typu autystycznego. Przygotowuje ją fundacja Prodeste z Opola.
 • Monika Zamachowska
  Monika Zamachowska, jak większość Polaków, nie ma zbyt dobrej opinii na temat naszej służby zdrowia. Dziennikarka boleśnie odczuła jej wszystkie wady wówczas, gdy u jej syna zdiagnozowano zaburzenie rozwojowe zwane Zespołem Aspergera.
 • Jakie są objawy zespołu Aspergera?
  Mówi się, że jest łagodniejszą wersją autyzmu, a w ostatnich latach diagnozuje się go u coraz większej liczby dzieci. O tym, czym jest zespół Aspergera i jak go rozpoznać, rozmawiamy z Agnieszką Szafrańską-Romanów, psychologiem psychoterapeutką z Centrum probalans Warszawa.
 • Prezydent Rosji Władimir Putin
  Autyzmu czy jego łagodnej odmiany - Zespołu Aspergera - nie da się wiarygodnie zdiagnozować na odległość. Tak twierdzą eksperci w odpowiedzi na doniesienia amerykańskiej gazety cytującej raport Pentagonu, jakoby prezydent Władimir Putin mógł mieć zaburzenia autystyczne.
 • Niemowlę
  Mają utrudnione kontakty z innym ludźmi, kłopoty z uczeniem się i emocjami. Miewają obsesyjne zainteresowania i uchodzą za ekscentryków - bo mają autyzm. Dziś zaburzenia autystyczne występują u mniej więcej co setnego rodzącego się dziecka. W pierwszych dniach grudnia jak zwykle obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu.
 • Szacuje się, że jedno na ok. 300 dzieci ma zaburzenia ze spektrum autyzmu
  By poprawić dostęp do edukacji dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera, konieczne są zmiany systemowe - zaangażowanie władz oświatowych, samorządów i nauczycieli - powiedział prezes Fundacji SYNAPSIS Michał Wroniszewski.
 • W Chorzowie zostanie uruchomiona klasa dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera
  W Chorzowie od nowego roku szkolnego zostanie uruchomiona klasa dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera - zaburzeniem przypominającym autyzm. Będzie do niej chodziło czworo dzieci. Miasto postanowiło uruchomić taką klasę na wniosek rodziców.
 • Osoby z autyzmem na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się z otoczenia
  Multimedialną instalację, która ma pomóc poznać i zrozumieć świat osób z autyzmem, przygotowała w Centrum Nauki Kopernik Fundacja Synapsis. Będzie ją można zwiedzać od 26 czerwca do 1 lipca.