Wzrasta liczba Polaków z rakiem jelita grubego. Niepokojące prognozy

| Aktualizacja:
jelito grube / Shutterstock

Polska należy do krajów o największej liczbie zachorowań na raka jelita grubego w Europie – alarmowali eksperci na warszawskim spotkaniu z dziennikarzami. Poprawia się jednak wykrywalność i skuteczność leczenia tego nowotworu.

Onkolog kliniczny dr Jacek Zwoliński z Warszawy powiedział, że rak jelita grubego jest już drugim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet (po raku płuca) oraz trzecim u mężczyzn (po raku płuca i raku prostaty).

- Niestety, o ile zachorowalność na niektóre nowotwory w naszym kraju spada (np. na raka żołądka – PAP), to w przypadku raka jelita grubego wciąż rośnie – dodał specjalista.

Z danych przedstawionych podczas spotkania wynika, że do 19 tys. zwiększyła się liczba osób, u których w ciągu roku wykrywany jest rak jelita grubego, a jeszcze w 2010 r. było u nas 16 tys. takich przypadków. Wszystkich chorych z tym nowotworem jest już 115 tys.

- Polska należy już do krajów o najwyższej liczbie zachorowań z powodu raka jelita grubego – alarmowała Iga Rawicka z Fundacji EuropaColon Polska.

Prognozy są jeszcze bardziej niepokojące. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2025 r. na raka jelita grubego zachoruje około 15 tys. mężczyzn i 9,1 tys. kobiet, czyli ponad 24 tys. osób. W 2030 r. liczba nowych przypadków tej choroby może się zwiększyć do 28 tys.

Według Fundacji EuropaColon Polska, zbyt mało osób zgłasza się na badania kolonoskopowe (wziernikowania jelita grubego – PAP), prowadzone w ramach programu badań przesiewowych. Na zaproszenie listowne odpowiada zaledwie 17 proc. osób w wieku 55-64 lat (w tej grupie wiekowej u 25 proc. badanych stwierdza się polipy, a 5 proc. jest zagrożonych rozwojem raka jelita grubego – PAP).

Zdaniem dr. Zwolińskiego w USA - dzięki upowszechnieniu kolonoskopii - zachorowalność na raka jelita grubego od prawie 20 lat spada. - To jedyne wytłumaczenie, ponieważ nadal występują tam takie czynniki ryzyka tego nowotworu, jak niekorzystna dieta, brak ruchu oraz otyłość – podkreślił specjalista.

Specjalista dodał, że na bezpłatne badanie kolonoskopowe można się zgłosić również bez zaproszenia listowego, dotyczy to jednak tych osób, które są w wieku 55-64 lat (objęte programem badań przesiewowych).

Iga Rawicka podkreśliła, że w naszym kraju umiera na raka jelita grubego 12 tys. osób rocznie - więcej, niż w wielu innych krajach Unii Europejskich.

Według najnowszych danych Concorde-3, pod względem pięcioletnich przeżyć Polska w latach 2009-2014 zajmowała jedno z ostatnich miejsc w Europie - przed Rumunią, Bułgarią, Słowacją i Chorwacją.

W naszym kraju pięć lat po wykryciu raka okrężnicy w tym okresie żyło 52,9 proc. chorych, a w Chorwacji, która zajmuje w tej statystyce ostatnie miejsce – 51,1 proc. Na pierwszym miejscu była Belgia, gdzie aż 67,9 proc. chorych z tym nowotworem uzyskiwało pięcioletnie przeżycia. Na kolejnych miejscach znalazły się Francja i Szwecja (64,9 proc.) oraz Niemcy (64,8 proc.).

Czym są zaparcia?
Jak uniknąć zaparć?
Jak uniknąć zaparć?
Jak uniknąć zaparć?
Jak uniknąć zaparć?
Jak uniknąć zaparć?
Jak uniknąć zaparć?
Co sprzyja zaparciom?

- Skuteczność leczenia w Polsce stale się poprawia, ale w porównaniu do innych krajów mamy pod tym względem wciąż duże zaległości – powiedziała Iga Rawicka. - W latach 90. XX w. pięć lat przeżywało u nas jedynie 25 proc. chorych z tym nowotworowej, a obecnie ponad dwukrotnie więcej.

Zdaniem Rawickiej jest nadzieja to, że skuteczność leczenia w naszym kraju się zwiększy dzięki wprowadzeniu w lipcu 2017 r. i styczniu 2018 r. refundacji dwóch nowych leków w I i II linii leczenia. - Jednak efekty tego będą widoczne dopiero za jakiś czas – dodała.

- Niestety, na tym możliwości skutecznej terapii się kończą, bowiem dostęp do kolejnej III linii leczenia jest ograniczony, a IV linia terapii w Polsce tak naprawdę nie istnieje. Są jednak starania o to, żeby ministerstwo zdrowia zrefundowało kolejny lek stosowany w zaawansowanym raku jelita grubego z przerzutami – podkreśliła Rawicka.

Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego 27 września Światowego Dnia Przerzutowego Raka Jelita Grubego.