Artykuły na temat: rak piersi

Zmiany w piersiach to nie zawsze nowotwór!

Wiele kobiet, które zauważyły zmiany w wyglądzie swoich piersi, wyczuły zgrubienia, często z góry zakłada najgorszy scenariusz, myśląc że to nowotwór. Paradoksalnie, część z nich zamiast szybko wybrać się do specjalisty, odkłada tę wizytę – głównie w obawie przed potwierdzeniem przypuszczeń. Niestety jest to wielki błąd. Przede wszystkim dlatego, że im wcześniej wykryjemy nowotwór, tym większa jest szansa jego pełnego wyleczenia, a poza tym pamiętajmy – większość wykrywanych zgrubień czy guzków nie jest zmianą złośliwą.

Wzrasta zachorowalność na raka piersi u kobiet w ciąży

U kobiet w ciąży wzrasta zachorowalność na raka piersi i inne nowotwory, są to jednak wciąż rzadkie przypadki. Głównym powodem jest opóźnienie wieku rozrodczego – przekonywali w czwartek specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Nie pozwól, by Ciebie to dotyczyło! Irracjonalne powody, które powstrzymują Polki przed profilaktyką raka piersi

Mimo świadomości na temat konieczności wykonywania samobadania piersi oraz niezbędnych badań takich jak USG, czy mammografia, Polki nadal nie wykonują regularnych badań. Najczęstszymi powodami są lęk przed otrzymaniem diagnozy, trudnym leczeniem, naznaczeniem społecznym, czy obawa przed brakiem dostępu do terapii. Ten lęk każdego roku skutecznie powstrzymuje Polki przed regularnymi badaniami, rozmową o zdrowiu, a także poinformowaniem najbliższych o diagnozie raka piersi. Choroba jest wciąż tematem tabu, szczególnie gdy diagnoza ujawnia, że jest zaawansowana.

Karmienie piersią zmniejsza u kobiet ryzyko raka piersi i jajnika

Karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla zdrowia dziecka, ale i kobiety. Zmniejsza u niej np. ryzyko raka piersi i jajnika - przypominają organizatorzy kampanii społecznej #PiersiąZdrowiej, z okazji rozpoczynającego się w czwartek, 1 sierpnia, Światowego Tygodnia Karmienia Piersią.