• Prof. Norman Davies Fot. Maksymilian Rigamonti
   - Byłem na tym spotkaniu trudnym człowiekiem, takim trudnym uczniem, który kwestionuje to, co mówi nauczyciel. Przeszkadzałem, bo z całego spotkania miało wyniknąć, że Polska była historycznym ośrodkiem antysemityzmu, w związku z czym zasadne jest określanie Polaków mianem antysemitów. Zakrzyczano mnie. Usłyszałem: "Siadaj!" i "polonofil" - tak o spotkaniu z 1974 roku mówi prof. Norman Davies w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
 • Łukasz Kazek Fot. Maksymilian Rigamonti
  Jeden facet miał tam taką komórkę. Do ściany była przymocowana płyta żelazna, która mu przeszkadzała. Wyrwał ją, coś się zaczęło sypać – wyleciały jakieś koperty. Zawołał mnie, bo wiedział, że dla mnie skarby to listy, zdjęcia, dokumenty. Dwa duże worki z tej skrytki się nazbierały - tak o znalezisku w latrynie dworca kolejowego w Walimiu opowiada Łukasz Kazek. To regionalista, autor książek i filmów o skomplikowanych losach społeczności polsko-niemieckiej zamieszkującej okolice Gór Sowich. Za film "Ludzie z klisz" uhonorowany Złotym Delfinem w Cannes.
 • Karolina Korwin Piotrowska
  "Kawalerem Orderu Virtuti Militari został jeszcze przed Powstaniem, w 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Ocalił swój pododdział. Potem stali w bagnach cztery dni. Latem 1944 roku przyjechał do Warszawy, do rodziny. Wybuchło Powstanie, więc walczył. Robił też zdjęcia, był wojskowym fotografem. Część z tych fotografii jest w Muzeum Powstania Warszawskiego" - mówi o swoim ojcu dziennikarka Karolina Korwin  Piotrowska w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.  
 • Grzegorz Rossoliński-Liebe Fot Maksymilian Rigamonti
  "Polacy lepiej od Ukraińców znoszą trudną prawdę historyczną. Tam jeszcze nikt nie przyjął do wiadomości, co Ukraińcy robili podczas II wojny światowej i z Żydami, i z Polakami" - mówi w rozmowie z DGP historyk Grzegorz Rossoliński-Liebe. Jego książka "Bandera. Faszyzm, ludobójstwo, kult. Życie i mit ukraińskiego nacjonalisty" ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
 • Aleksander Tarnawski
  "Co tam Cichociemni, teraz najważniejsi są Żołnierze Wyklęci, których w większości moim zdaniem partyzantka zdemoralizowała. Każda władza musi mieć swoich świętych, ta wybrała Żołnierzy Wyklętych" - mówi w rozmowie z DGP Aleksander Tarnawski, ostatni Cichociemny.
 • Sławomir Grünberg
  Feliks Frankfurter, Żyd , sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego, powiedział Karskiemu, że nie wierzy w historie o getcie, o zagładzie. Nie wierzy, nie chce wierzyć, nie ogarnia tego, nie przyjmuje do wiadomości. Rabini amerykańscy protestowali przed Białym Domem, chcieli się spotkać z prezydentem Rooseveltem, chcieli jakiejś deklaracji w sprawie pomocy dla europejskich Żydów, ale prezydent uciekł z Białego Domu tylnym wyjściem. To smutne – mówi Sławomir Grünberg, reżyser filmu „Karski i władcy ludzkości”.