• "Mad Men" – najelegantszy z seriali
  Jak stworzyć dobry serial o Ameryce? Lekcji może udzielać Matthew Weiner, scenarzysta "Mad Men", mistrz społecznych obserwacji. Najnowszy, czwarty sezon obsypanej nagrodami produkcji wystartował na kanale Fox Life.
 • Władimir Sorokin
  Zbuntowani rosyjscy dziennikarze czasami giną, pisarzy zaś ciąga się po sądach. Ale Władimir Sorokin nie dał się zastraszyć. "Cukrowy Kreml" to złośliwa satyra na putinowską Rosję i głęboka refleksja nad rosyjską cywilizacją.
 • Surowa szefowa Sandra Bullock w filmie "Narzeczony mimo woli"
  "Jak znaleźć pracę i nie zgubić po drodze siebie" – prosty i czytelny przewodnik dla osób, które z tych czy innych powodów padły ofiarą redukcji.
 • Édith Piaf śpiewała dla Niemców
  Dlaczego Francuzi kolaborowali z Niemcami w czasie II wojny światowej? Często wysuwa się tezę, że chcieli ocalić swoją kulturę. Frederic Spotts sugeruje, że efekt był przeciwny – położyli ostateczny kres jej światowej randze
 • Gombrowicz: To był związek szacunku, nie miłości
  "Na początku nie wiedziałam nawet, że jest wielkim pisarzem. Kiedy po raz pierwszy przeczytałam "Ferdydurke" w Vence, poczułam wielką nieśmiałości, bo zrozumiałam, że Gombrowicz to geniusz" - Rita Gombrowicz mówi DZIENNIKOWI o czterech latach spędzonych z pisarzem i czterdziestu z jego dziełami.
 • Pewnie trochę to straszne, że postać taką jak Boris Vian możemy przypomnieć dopiero wtedy, kiedy jego piosenkę zaśpiewa gwiazda w rodzaju Carli Bruni. Ale spójrzmy na to z drugiej strony - nie jest aż tak źle, skoro gwieździe w rodzaju Carli Bruni przychodzi do głowy zaśpiewać piosenkę Borisa Viana.
 • Virginia Woolf, jakiej dotąd nie znaliśmy
  „Pokój Jakuba” – trzecia, nieznana dotąd w Polsce powieść Virginii Woolf to wybitna literatura, analizująca subtelny świat kobiet i heroiczny świat mężczyzn, zobowiązanych do rozwoju intelektualnego i do śmierci na zawołanie.
 • Podejrzewałam, że przestępcy to są ostrzy i twardzi faceci – a tu się nagle okazało, że są to chorowite biedactwa niezdatne do siedzenia w więzieniu. Strach pomyśleć, jak oni wręczali te łapówki bez pomocy psychologa. Przecież wręczanie łapówek to zajęcie obciążające psychicznie - martwi się o Rywina i s-kę Magdalena Miecznicka
 • Niby minęło trzydzieści lat, a znów to samo - i Monika Jaruzelska ponownie musi stwierdzić, że jest jej lepiej niż dzieciom Wałęsy. I ponownie może im współczuć - jak to z pewnością czyniła w czasach, gdy dzieci Wałesy nie były pewne, czy ich tata wróci wieczorem do domu - świat roił się bowiem od nieznanych sprawców – pisze Magdalena Miecznicka.
 • Janusz Palikot. Na kilometr znać po nim filozofa i arystokratę ducha. Kupić mieszkanie Ziobrze to dla Palikota jak splunąć. Co tam mieszkanie – stać go, by przewieźć prezydenta własnym, prywatnym samolotem. I to samolotem z wypełnionym barkiem - Magdalena Miecznicka jest pod wrażeniem zalet lubelskiego posła.