• Globalne koncerny i średniej wielkości firmy rezerwują ostatnie loże i miejsca w wydzielonych strefach na stadionach.
 • Mariusz Staniszewski
  Powołanie resortu, który ma zinformatyzować kraj, można porównać do roszad w zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Niby zmiany idą w dobrym kierunku, ale i tak wiadomo, że na końcu wszystko będzie po staremu.
 • Będzie gazowa katastrofa cenowa
  Rosnąca nadpodaż gazu na świecie spowoduje, że ceny tego paliwa będą spadać. Niestety, przez najbliższe lata ten trend nie obejmie Polski. Aż do 2022 roku nasz kraj związany jest umową na dostawy drogiego gazu z Rosji.
 • Mariusz Staniszewski
  Budowa elektrowni atomowej nie jest tylko przedsięwzięciem biznesowym. To, obok eksploatacji złóż gazu łupkowego, jeden z kluczowych elementów polityki państwa – wewnętrznej i zewnętrznej. W tej sytuacji dobór partnerów, którzy będą uczestniczyli w przedsięwzięciu, nie będzie opierał się na samych wyliczeniach biznesowych. Firma, która będzie w tym uczestniczyć, musi być naszym sojusznikiem. Bo rozpoczęcie inwestycji uderza w interesy naszych najpotężniejszych sąsiadów - pisze Mariusz Staniszewski.
 • Elektrownia jądrowa (zdjęcie ilustracyjne)
  Budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest zagrożona. Oficjalny powód: kryzys w strefie euro. Nikt przecież szczerze i otwarcie nie przyzna, że prawdziwa przyczyna jest zupełnie inna. Polityczna.
 • Mariusz Staniszewski
  W expose zapowiedzi reform wyglądały dość konkretnie. Ale gdy analitycy liczyli oszczędności, ich wpływ na gospodarkę i skutki dla społeczeństwa, a związkowcy i pracodawcy zgłaszali oburzenie, okazało się, że premier nie przedstawił wcale planu działań rządu- pisze w "DGP Mariusz Staniszewski. 
 • Mariusz Staniszewski
  W polityce obok programów gospodarczych ważne są również gesty. To one sprawiają, że społeczeństwo jest w stanie ze zrozumieniem przyjąć bolesną nawet kurację. Gesty te, realne, a nie puste, przynoszą raczej milionowe, a nie miliardowe oszczędności, ale sprawiają, że państwo choćby na małym odcinku zaczyna działać lepiej. W przypadku tego rządu takim gestem powinna być naprawa tego, co w poprzedniej kadencji okazało się najbardziej spektakularną porażką - czyli odchudzenie administracji - pisze Mariusz Staniszewski
 • Miedziowi górnicy oburzeni rządowymi pomysłami
  W zagłębiu miedziowym wrze. W tym tygodniu wszystkie działające w KGHM związki zamierzają przygotować pismo do premiera, by wycofał się z zapowiedzianych w expose planów drastycznej podwyżki opłat za wydobywanie miedzi i srebra.
 • Reformy jako główny cel, znalezienie dla nich szerokiego poparcia i ograniczenie apetytów partyjnych dołów – to najważniejsze zadania
 • Mariusz Staniszewski
  Pacjent, którego czeka bolesna kuracja, chciałby, by igłę wbijała mu pielęgniarka o kształtach modelki. Choć to irracjonalne, ale ma nadzieję, że ukłucie nie spowoduje nieprzyjemnego uczucia i przeszywającego bólu. Jeśli rzeczywiście nadchodzą ciężkie czasy – a ekonomiści, nie wyłączając ministra finansów Jacka Rostowskiego, prześcigają się w kreśleniu czarnych scenariuszy – to czeka nas seria uderzeń po kieszeni. Pewnie będziemy płacić wyższe podatki i do tego jeszcze mniej zarobimy.