• Andrzej Talaga
  Kryzys strefy euro zepchnął Partnerstwo Wschodnie nawet nie do drugiej, ale do trzeciej ligi priorytetowych spraw Unii. Polska musi więcej robić sama, by zapewnić sobie bufor bezpieczeństw - pisze Andrzej Talaga.
 • Andrzej Talaga
  UE najpierw zalała europejskich bankrutów pomocą finansową, teraz zaś ustami Komisji Europejskiej zapowiedziała dla nich fory w pomocy strukturalnej. I tak kraje najbardziej zadłużone nie będą już musiały mieć 15 procent wkładu własnego w inwestycje współfinansowane z Unii, wystarczy im 5 procent. Polska nie znalazła się w tym gronie. Zamiast nagrody za niezadłużanie ponad wszelki rozsądek, zostaniemy ukarani - pisze zastępca redaktora naczelnego "DGP" Andrzej Talaga.
 • Andrzej Talaga
  Podczas wspólnego posiedzenia rządów Niemiec i Polski nie widzieliśmy, by premier Tusk składał kanclerz Merkel wiernopoddańczy hołd. Uroczystość odbyła się w Warszawie, gdzie to my byliśmy gospodarzami, nie zaś u stóp Bramy Brandenburskiej. Mówienie o niemieckiej dominacji czy niemiecko-rosyjskim kondominium jest bajdurzeniem. W dodatku obraźliwym dla Polaków - pisze Andrzej Talaga.
 • Andrzej Talaga
  Katyń i Smoleńsk stały się polsko-rosyjskim polem minowym, można wkroczyć na nie z impetem i wylecieć w powietrze, a można też stąpać umiejętnie i pozostać przy życiu. To drugie jest zdecydowanie korzystniejsze.