• Putin polewa lukrem wyschnięty tort
  Władimir Putin ogłosił swoją wizję przyszłości Rosji. Widzi ją w szerokim projekcie integracyjnym wzorowanym na Unii Europejskiej. Twór taki jednak nigdy nie powstanie, bo narody byłego ZSRR nie dzielą wspólnych wartości ani celów, a Moskwa jest za słaba, by je do tego przymusić. Deklaracja Putina to polewanie lukrem leciwego tortu zjednoczenia, którego poza Moskwą nikt tak naprawdę nie ma ochoty jeść.
 • Andrzej Talaga
  Grecję toczy ciężka choroba, która jest groźniejsza niż jej gigantyczne zadłużenie. To infantylizm. MFW, UE, światowe rynki głowią się, jak pomóc Helladzie i jednocześnie samemu euro, rząd w Atenach ogłasza kolejne punkty programu naprawczego, a społeczeństwo - w szczególności pracownicy rządowych służb - ma to w głębokim poważaniu i bojkotuje akcję ratunkową - pisze Andrzej Talaga.
 • Andrzej Talaga
  Europarlament przygotował projekt rezolucji na przyszłoroczny szczyt ONZ w sprawie zrównoważonego rozwoju, który jest miną podłożoną pod polską energetykę. Zakazuje budowania nowych reaktorów atomowych. Za dwa dni dokument będzie głosowany – to ostatni gwizdek, by rozpętać burzę. Nie tylko w obronie naszych interesów, lecz także zdrowego rozsądku - pisze Andrzej Talaga.
 • Andrzej Talaga
  Chiny i Brazylia wahają się, czy pomóc zagrożonym bankructwem krajom UE. Jeśli powiedzą "tak", postawią warunki polityczne. Będzie to początek nowego ładu światowego, nigdy bowiem jeszcze Trzeci Świat nie ratował pierwszego.
 • Andrzej Talaga
  Kryzys strefy euro zepchnął Partnerstwo Wschodnie nawet nie do drugiej, ale do trzeciej ligi priorytetowych spraw Unii. Polska musi więcej robić sama, by zapewnić sobie bufor bezpieczeństw - pisze Andrzej Talaga.
 • Andrzej Talaga
  Rosja rozpoczęła wczoraj przesył Gazociągiem Północnym, w listopadzie uruchomi ropociąg BTS-2, dotychczasowe sieci przesyłowe węglowodorów biegnące przez Polskę – Jamał i odcinek Przyjaźni – przestaną być jej potrzebne. Stracimy wprawdzie na opłatach tranzytowych, ale to okazja, by rozpocząć nową erę energetyczną, bez widma szantażu ze Wschodu - pisze Andrzej Talaga.
 • Andrzej Talaga
  Polska nie wypowie umowy o współpracy prawnej z Białorusią - taka wieść gruchnęła wczoraj z Ministerstwa Sprawiedliwości. Pierwszym odruchem przepełnionych emocjami komentatorów było potępienie. Tymczasem wypowiedzenie jej godziłoby w nasze interesy. Białoruskich opozycjonistów można chronić inaczej - pisze Andrzej Talaga.
 • Andrzej Talaga
  W świecie, który wyłoni się z arabskich rewolucji, silną pozycję zajmą islamscy radykałowie, jednak nie fanatycy, jak zwykliśmy ich postrzegać, lecz pragmatycy. Jeśli ktoś uwolni wolnorynkowe siły w Egipcie czy Tunezji, to właśnie oni.
 • Andrzej Talaga: Można pokonać Kaddafiego. Ekonomią
  Jeśli dyktator nie będzie miał pieniędzy na wojnę, przegra. Dlatego rebelianci blokują drogi handlowe.
 • Andrzej Talaga
  Nie da się ocalić zjednoczonej Europy w obecnym kształcie. Kryzys zmienia ją w sieć kilku kręgów. Tak jak u Dantego, najlepiej jest w pierwszym. Polska lokuje się dopiero w czwartym. Czeka nas walka, by to zmienić - pisze Andrzej Talaga, z Dziennika Gazety Prawnej.