• Talaga: Niech euro naprawi Bruksela, nie Berlin
  Między Niemcami a Komisją Europejską zaiskrzyło. Berlin chce uzdrawiać euro dynamicznie, po swojemu, Bruksela woli reformować ostrożnie, po europejsku. To nie tylko spór o ratowanie wspólnej waluty, ale o kształt UE. Racja stanu każe nam poprzeć Brukselę.
 • Andrzej Talaga: Pożegnanie z Gazpromem
  Norwegia i Katar wysadziły Gazprom z podium lidera dostaw gazu na rynek europejski. To jeden z ostatnich akordów silnej pozycji koncernu, a także znak schyłku rosyjskich wpływów w Europie.
 • Talaga: Nie poświęcajmy dla Grecji rozwoju UE
  Można mieć wątpliwości, czy unijne dotacje dla rolników nie petryfikują przestarzałej struktury rolnictwa, ale fundusze strukturalne to dla nasz czysty zysk. To gotówka wpompowana w infrastrukturę. Gdyby jej zabrakło, impuls rozwojowy przygaśnie. Stanie się tak, gdy w bojach o nowy budżet UE zwycięży frakcja oszczędnych. Walczmy z ich zakusami.
 • Andrzej Talaga: Dyplomacja egoizmów
  Traktat lizboński daje Unii możliwość działania na arenie międzynarodowej jako spójna siła. Obecny spór o unijną dyplomację pokazuje jednak, że wizje sobie i prawo sobie, a narodowe egoizmy i tak górą. Rozmydlamy potęgę, którą UE mogłaby się stać. Trzeba to zmienić - pisze Andrzej Talaga
 • Talaga: Potrząsnąć Łukaszenką
  Łukaszenka zyskiwał, lawirując między Rosją a Unią, ostatnio jednak spłatał figla im obu, co może go drogo kosztować, a naszą politykę wschodnią odesłać do lamusa. Czas pokazać mu, kto tu jest górą. W przemówieniu do narodu oskarżył Moskwę o rujnowanie Białorusi, przed niedzielnymi wyborami lokalnymi zaś okazało się, że nie spełnił obietnic danych UE, nie dopuścił opozycyjnych obserwatorów do komisji wyborczych.
 • Andrzej Talaga: Punkt dla Rosji
  Na arenie międzynarodowej dochodzi nieraz do wydarzeń, o których mało wiemy, ale czujemy, że mają wielkie znaczenie. Tak jest z podpisaną wczoraj rosyjsko-ukraińską umową gazową. Pytanie brzmi nie czy, ale jak wiele Ukraina straciła w niej na swojej suwerenności. Kolejne zaś: co możemy zrobić, by nie był to pierwszy krok do trwałej podległości?
 • Andrzej Talaga: Europo, do pracy
  Europa dzieli się na pracującą wydajnie oraz bardziej leniwą. Największe długi, deficyty oraz bezrobocie mają głównie kraje drugiej grupy. Hiszpania, Grecja, nawet Francja wprowadzają programy naprawcze, by nakłonić obywateli do większego wysiłku. To nadzieja na powrót do źródeł UE, cnót Adenauera, Schumana i Gasperiego – pracy, która pomnaża wspólne dobro, miast trwonienia go na wygodne życie na koszt państwa.
 • Andrzej Talaga: "Dziękujemy za solidarność"
  Pogrzeb prezydenta Kaczyńskiego może stać się największym zjazdem światowych liderów na polskiej ziemi. Świat bowiem chce oddać hołd Polsce. Wcześniej pamięć prezydenta uczciła w bezprecedensowy sposób Rosja. Nie jesteśmy sami. Za taką postawę możemy być tylko wdzięczni.
 • Andrzej Talaga: Mniej atomu - większe ryzyko
  Obama i Miedwiediew podpisali w Pradze układ redukujący liczbę głowic nuklearnych i środków ich przenoszenia. Krok ku bezpieczniejszemu światu? Niekoniecznie. Umowa daje Rosji szansę na zmodernizowanie arsenałów nuklearnych, Moskwa będzie miała mniej broni atomowej, ale lepszej jakości - pisze Andrzej Talaga.
 • Talaga: Rosja się nie kaja, to tylko gra interesów
  Jeśli Kreml zaprasza polskiego premiera i prezydenta na rocznicowe obchody w Katyniu, jeśli jedzie na nie Putin, jeśli odtajnia archiwa, a wcześniej pokazuje w publicznej telewizji film Wajdy o mordzie – ma w tym cel. Zapomnijmy o ekspiacji - analizuje Andrzej Talaga.