• Gazowa instalacja
  Kraje Europy Zachodniej odsuwają na bok ekologię i sięgają po gaz łupkowy. Jeśli jednak Niemcy, Hiszpanie, czy Brytyjczycy zaczną wydobywać to paliwo, to plany stworzenia gazowego eldorado w Polsce mogą się skończyć - ceny surowca spadną i nie będzie się opłacało go u nas wydobywać.
 • Instalacja gazowa - zdjęcie ilustracyjne
  Rosjanie boją się, że w swojej wojnie z łupkami zostaną sami na placu boju.
 • Rurociąg
  Kijów - dzięki współpracy z niemieckim koncernem RWE - zamierza kupować paliwo ze Starego Kontynentu. To zarazem sposób na wywarcie presji na Gazprom, by zmienił niekorzystne dla Ukrainy sposoby naliczania cen.
 • Instalacja gazowa
  W powszechnej opinii Rosja to nieskończony magazyn surowców. Nadszedł czas weryfikacji i okazało się, że jest inaczej. Rosji brakuje gazu! Wszystko przez Gazprom, który nie inwestował w wydobycie.
 • Gazprom w kłopotach. Za dużo gazu
  Choć rosyjski potentat wypracował olbrzymie zyski, tnie program inwestycyjny na rok 2012
 • Rurociąg
  Ankara wygrywa dla siebie wojnę o energetyczną niezależność Europy. Wczoraj ministrowie energetyki Turcji i Azerbejdżanu - Taner Yildiz i Natik Alijew - podpisali memorandum o budowie gazociągu, którym azerski gaz popłynie na rynek zachodni przez terytorium Turcji.
 • Gazociąg (zdjęcie ilustracyjne)
  A jednak! Ukraińcy złamali się pod wielką presją Rosji. Wszystko za obniżkę cen gazu, za który Kijów płaci teraz jedną z najwyższych cen w Europie. Rosjanie cynicznie zagrali i... znowu wygrali.
 • Oddany wczoraj do użytku Gazociąg Północny na nowo definiuje pojęcie bezpieczeństwa energetycznego w Europie i stosunki niemiecko-rosyjskie. Zwiększy się zależność czołowych, niemieckich koncernów energetycznych od Rosji, a Niemcy stały się europejskim hubem energetycznym. Z tego paktu Ribbentrop-Mołotow bis może skorzystać i Polska.
 • Europa wygrywa z Rosją wojnę o gaz
  Unii wreszcie udało się wygrać z Rosją. Dziś szef Komisji Europejskiej jedzie na kaukaz, by kupić gaz, który ma trafić do rurociągu Nabucco. O paliwo z tych złóż Bruksela rywalizowała z Moskwą, która chciała gazem z Azerbejdżanu i Turkmenistanu napełnić własne rury.
 • Chiny nie chcą rosyjskiego paliwa
  Chiny ani myślą uzależniać się od rosyjskiego gazu. Nie dość, że Pekin dogaduje się z Turkmenistanem, budując najdłuższy rurociąg świata, to jeszcze zaczyna interesować się gazem z łupków. W wydobyciu tego paliwa mają pomóc amerykańskie koncerny. To oznacza gigantyczne problemy Gazpromu, który nagle straci wpływ na największy rynek świata.