• Towary ważniejsze niż ludzie? Chętniej wpuszczamy je na rynek niż pracowników
    W ekonomii konsensus to wielka rzadkość. Niemniej 85 proc. prominentnych ekonomistów ankietowanych przez IGM Forum zgodziło się, że długoterminowe korzyści z handlu przewyższają koszty zatrudnienia. Pozostali nie mieli zdania, ale nikt temu stwierdzeniu nie zaprzeczył. 
  • Uchodźcy dopływają do Lesbos
    Z uchodźcami słabo dajemy sobie w UE radę tylko dlatego, że akurat w tej europejskiej sprawie Amerykanie nie kiwną palcem w bucie. Bez nich nam nie idzie, z nimi chodzimy niechętnie, fukając na egoistów zza oceanu. Paradoks XXI w.: europejski polityk, który argumentowałby jakieś europejskie decyzje tym, że byłyby one dobre dla Ameryki, zebrałby gromy na głowę. Uważamy natomiast dość powszechnie, że USA mają obowiązek prowadzić politykę dobra dla Europy. Gdzie tu sens, gdzie logika? 
  • Jan Wróbel
    W zalewie strachu przed uchodźcami miło było przeczytać o tym, jak bohaterski naród islandzki zdecydował się przyjmować ich pod swój dach. Ponad 10 tys. na 300 tys. mieszkańców wyspy – jak podawały światowe i krajowe media, także te poważne, z głównego nurtu. Jak to jednak bywa z historiami tak pięknymi, że aż nieprawdopodobnymi... ta również jest nieprawdziwa.