• Rafał Woś
  Według słownika PWN "proceder" oznacza "działanie, często stanowiące czyjeś źródło utrzymania, które jest uznawane za niezgodne z prawem lub zasadami moralnymi". W debacie publicznej z oceną procederu jest fundamentalny problem.
 • Rafał Woś
  W dyskusjach publicznych bardzo często można usłyszeć argument: "Wszyscy eksperci są zgodni, że...". W większości przypadków na kilometr widać, że to nic innego jak ordynarny chwyt retoryczny. Mający wzmocnić siłę argumentacji tego, który na zbiorową mądrość ekspertów się powołuje.
 • Sukces praca kariera biznes
  Praca w USA jest, ale uśmieciowiona - słabo płatna, świadczona na zasadzie podwykonawstwa, a w związku z tym niepewna i niesatysfakcjonująca. W efekcie bardzo wielu pracowników przeprasza się ze związkami. Bo widzi, że w kapitalizmie tylko zorganizowana instytucjonalnie presja na pracodawcę może mieć realny wpływ na poprawę warunków zatrudnienia - pisze Rafał Woś w "Magazynie" DGP
 • Rafał Woś
  P rzez długi czas panowało przekonanie, że choć anglosaski kapitalizm bywa zimny i okrutny, to przynajmniej daje wyniki. Nie to, co kapitalizm ciepłych kluch z Europy Zachodniej czy innej Skandynawii.
 • Rafał Woś
  Economicus 2019, dziewiąta edycja konkursu dla najbardziej interesujących publikacji o gospodarce na naszym rynku wydawniczym, nabiera tempa. Oto tytuły nominowane w kategorii najlepsza książka ekonomiczna przełożona na język polski. Zwycięzcę poznamy 20 listopada podczas odbywającego się w Krakowie Open Eyes Economy Summit
 • Książki
  Economicus 2019, dziewiąta edycja konkursu dla najbardziej interesujących książek o gospodarce na naszym rynku wydawniczym, nabiera tempa. Oto publikacje nominowane w kategorii najlepszy poradnik ekonomiczny napisany przez polskich autorów. Zwycięzcę poznamy 20 listopada podczas odbywającego się w Krakowie Open Eyes Economy Summit.
 • Rafał Woś
  Żyjemy w czasach spadku zaufania do wielu szacownych instytucji. To zjawisko można tłumaczyć na dwa sposoby. Jeden polega na mówieniu, że wszystkiemu są winni jacyś „oni”. W tej roli da się zawsze obsadzić jakichś „ruskich trolli”, „populistów” lub innych „antyszczepionkowców”. Można też pójść inną drogą – tak postanowili zrobić ekonomiści David Rapach i Bonnie Wilson z Uniwersytetu w St. Louis. A następnie zastanowić się, jak wiele jest powodów, dla których zaufanie do instytucji słusznie się obniża.
 • Rafał Woś
  P rzez lata dominowało przekonanie, że podnoszenie płacy minimalnej to zły pomysł. W wielu podręcznikach do nauki ekonomii można było wyczytać, że dźwignięcie jej ponad stawkę wyznaczoną przez rynek doprowadzi do nieuchronnego wzrostu bezrobocia.
 • Rafał Woś
  O bserwowanie brexitu to zdumiewające doświadczenie. Na naszych oczach trwa rozkład polityczny kraju, który bywa (bywał?) przedstawiany nie tylko jako matecznik demokracji, ale również jako wzorzec konsensualnej kultury politycznej oraz zdrowego rozsądku w życiu publicznym i ekonomicznym.
 • Robotnik budowlany
  Jeśli szukacie odpowiedzi na pytanie, dlaczego świat Zachodu wydaje się dziś dużo mniej bezpiecznym, stabilnym i atrakcyjnym miejscem, powinno wystarczyć w zasadzie jedno zdanie: to efekt trwającego od 40 lat spadku realnych płac dla słabiej wykształconych obywateli USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec. Kolejnym autorem próbującym rzucić na tę sprawę trochę nowego światła jest ekonomista z MIT o nazwisku (nomen omen) David Autor.