• Michał Potocki i Zbigniew Parafianowicz
    Wyobraźmy sobie, że Ukrainie się udaje... Kiedy mieszkańcy byłego ZSRR, wciąż będący pod silnym wpływem Rosji, nagle zobaczą, że podobni do nich ludzie dali sobie radę, może to doprowadzić do upadku putinizmu. To jest coś więcej, niż odebranie Krymu, kawałka Białorusi czy Mołdawii. Przyszłość Ukrainy jest być albo nie być dla Putina. Pytanie więc, kto ma większy problem: Ukraińcy z Donbasem czy Władimir Putin z poturbowaną ale uciekającą mu Ukrainą - mówią Michał Potocki i Zbigniew Parafianowicz, autorzy książki "Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę", która znalazła się w gronie finalistów konkursu o Nagrodę im. Kapuścińskiego.
  • "Między nami" Małgorzaty Tusk
    Tak, Małgorzata Tusk chciała odejść od męża. Tak, zakochała się w innym, będąc już żoną i matką. Tak, niemal się już pakowała, gdy mąż błagał ją, by została. Ale poza tym przesłaniem o silnej wartości tabloidowej w książce "Między nami" znaleźć można przemyślenia zapewne nieobce wielu kobietom - matkom i żonom. Nie jest to analiza przesadnie głęboka, wnosząca wiele czy przynosząca receptę na to, jak przeżyć - mimo przeciwności - 35 lat w związku i nie zwariować. Żona premiera zdołała jednak złapać sytuacje i zjawiska na tyle trywialne, że nie ma czasu, by o nich mówić na co dzień.
  • Zapowiadał się murowany hit. Czegóż innego oczekiwać po książce napisanej przez jednego z najbardziej znanych polityków, i do tego traktującej o kobietach. Jednak czytanie "Ryszarda i kobiet" autorstwa Ryszarda Kalisza bardziej niż przyjemnością jest zmaganiem się z materią, która nie powinna była pojawić się na półkach księgarń.